Alternative content

Alternative content







Jaktfilmer
Jakt & Jägare

     Tipsa oss om nyheter!
     Skriv en insändare








Älgjägare tros ha drunknat


2006-09-05

Inledningen på älgjakten blev allt annat än rolig för Morvallens jaktlag utanför Glöte i Jämtland. På morgonen när det var dags att ge sig ut i skogen saknades en av jaktkamraterna. På söndagskvällen den 3 september samlades jaktlaget för att äta surströmming tillsammans, en tradition som funnits i många år.

Alla gick sedan och lade sig vid 23-tiden.
På morgonen när det var dags att samlas igen fanns inte den 40-årige mannen med i sällskapet.
Till slut deltog ett 30-ttal personer i letandet efter honom. Det enda som hittades var mannens ficklampa och en snusdosa som tros tillhöra honom. De återfanns vid stranden till ån Lofsen. Nu tror man att mannen av någon anledning hamnat i vattnet och drunknat. Det är mycket starka strömmar i ån nu efter den senaste tidens regn.
Polis tillkallades under måndagsförmiddagen för att söka efter mannen. På eftermiddagen fick de uppbackning av en helikopter och en hundpatrull. På kvällen hade mannen ännu inte hittats, så sökandet återtogs under tisdagen.

Kommentera     Tipsa en vän     Skriv ut






Mest kommenterade denna vecka

webvoter-omröstning
Tycker du att det är viktigt att vara medlem i en jägarorganisation

Ja jag är medlem i Jägarnas Riksförbund
Ja jag är medlem i Svenska jägareförbundet
Nej det är inte viktigt

Se resultat


Länkar

Jägarnas Riksförbund - Landsbygdens Jägare

På G Extra

Statligtjaktkort.se

Jägarnas Blogg


Jägarmarknaden








Alternative content





Jakt & Jägare
Slottsgatan 21
722 11, Västerås
Telefon: 021-14 78 50
Fax: 021-14 73 50
E-post: jakt.jagare@jrf-lj.org
Ansvarig utgivare: Anders Ljung, utsedd av Jägarnas Riksförbund.
anders.ljung@jrf-lj.org
Dela |
Producerad med Textalk Webnews