Alternative content

Alternative content







Jaktfilmer
Jakt & Jägare

     Tipsa oss om nyheter!
     Skriv en insändare








Björn terroriserar fäbodvall


Dan Törnström 2009-08-13

Urban Delestig vid Torkelsbovallen i Hälsingland har gett upp och flyttat hem korna sedan en björn terroriserat fäboden under hela sommaren. En ko och två kalvar saknas fortfarande.

Redan i början av sommaren började Urban få problem med att korna inte kom hem som de skulle. Den 10 juli bekräftades hans farhågor när han såg en björn följa efter korna när de kom hem till vallen. Trots skrämselförsök försvann inte björnen. Vid ett tillfälle gjorde björnen istället utfall mot Urban.
Resultatet blev att tio kor slutade mjölka och att en ko och två kalvar saknas. Det är inte känt om de bara skrämts iväg, eller om de blivit dödade av björnen. Hur som helst blev det hela alldeles för dyrbart och nu har korna flyttats hem. Kvar på vallen finns ungdjur som är inhägnade.
– Det här är inte roligt längre. Djuren mår inte bra och jag mår inte bra. Man funderar och är orolig hela tiden, säger Urban Delestig till helahälsingland.se.

Förstörda ensilagebalar
Även på andra håll i Hälsingland har jordbrukare haft problem med björn I Bjuråker rev en björn sönder sju ensilagebalar för Per Magnusson, rapporterar helahälsingland.se.
Länsstyrelsen ersätter förstörelsen, men vill i gengäld att Per Magnusson vidtar förebyggande åtgärder, vilket han emellertid ställer sig aningen undrande till:
– Balar ligger ju på alla täkter, konstaterar han.

Kommentera     Tipsa en vän     Skriv ut




Kommentarer
10. Glömde Anonym 2009-08-14
9. Ondskefulla Calle Seleborg 2009-08-14
8. Calle S och Johansson har rätt...som vanligt Ragunda Tarzan 2009-08-14
7. Tack Johansson Anonym 2009-08-13
6. Språkpolisen är ... Johansson 2009-08-13
5. Jaa du Roslagsmormor Calle Seleborg 2009-08-13
4. Terroriserar? Språkpolis 2009-08-13
3. Synd Lokungen 2009-08-13
2. Öppna landskap Johansson 2009-08-13
1. Vilken jävla ordning. KE 2009-08-13


Mest kommenterade denna vecka

webvoter-omröstning
Genomför du eftersök vid viltolyckor?

Ja jag gör eftersök vid trafikolyckor
Nej jag bojkottar eftersök vid trafikolyckor
Nej jag ingår inte i eftersöksorganisationen

Se resultat


Länkar

Jägarnas Riksförbund - Landsbygdens Jägare

På G Extra

Statligtjaktkort.se

Jägarnas Blogg


Jägarmarknaden








Alternative content





Jakt & Jägare
Slottsgatan 21
722 11, Västerås
Telefon: 021-14 78 50
Fax: 021-14 73 50
E-post: jakt.jagare@jrf-lj.org
Ansvarig utgivare: Anders Ljung, utsedd av Jägarnas Riksförbund.
anders.ljung@jrf-lj.org
Dela |
Producerad med Textalk Webnews