Alternative content

Alternative content







Jaktfilmer
Jakt & Jägare

     Tipsa oss om nyheter!
     Skriv en insändare








Bullmarksvargen fick ny sändare


2008-01-25

Bullmarksvargen reser sig efter bedövningen.
Bild: Michael Schneider

Bullmarksvargen reser sig efter bedövningen.

Bullmarksvargen har fått en ny sändare, eftersom batteriet i den gamla sändaren höll på att ta slut. Vid märkningen var vargen i bra kondition och vägde 51 kilo.

– Vi behövde byta sändare för att kunna bibehålla vår service med information till renskötare och jägare om var vargen befinner sig, säger Michael Schneider, rovdjursansvarig vid länsstyrelsen i Västerbotten.
– Vi vill också en gång till i detalj undersöka vad vargen äter och det drar mycket batteri. Vi har gjort sådana undersökningar på våren och sensommaren, men inte på vintern, tillägger Michael Schneider.
Sändarbytet genomfördes på onsdag eftermiddag den 23 januari i närheten av Skarda norr om Örträsk.

Bedövningspil avlossad från helikopter
Vargen sövdes från helikopter med hjälp av en bedövningspil när djuret lämnade skogen för att korsa en åker.
Sändaren har en GPS-mottagare och mobiltelefon som skickar sms om var Bullmarksvargen befinner sig. Positionerna ska som tidigare läggas in i vargwebben, men det är lite oklart när hela systemet fungerar igen.
– Vi är i kontakt med SLU för att ordna upp detta så fort som möjligt, säger Michael Schneider.
Märkningen genomfördes av länsstyrelsen, vargforskningsprojektet och Viltskadecenter i samverkan. Det är den tredje sändaren som Bullmarksvargen har fått. Första sändaren fick han i födelsereviret i södra Norge i februari 2006. Den andra sattes på utanför Bullmark i mars 2007.

”Stor, smart och erfaren”
– Den här vargen är stor, smart och erfaren. Vi lär oss otroligt mycket av honom om hur vargar kan bete sig i renskötselområdet, säger naturvårdschefen Björn Jonsson.
Bullmarksvargen är för närvarande den enda vargen som med säkerhet finns i Västerbotten. Han har vistats i länet sedan mitten av september 2006.

Kommentera     Tipsa en vän     Skriv ut




Kommentarer
11. Gråben Jägare och avvaktande misantrop 2008-02-01
10. Gråben Sven 2008-01-30
9. John-Eric Mårdner. Gråben 2008-01-29
8. Vadå enda vargen i Västerbotten? jimmy 2008-01-27
7. Djurplågeri saktionerat av staten John-Eric Mårdner 2008-01-25
6. Hoppas de håller koll... R.Hamilton 2008-01-25
5. SJUKT Erik G 2008-01-25
4. Den... Johannes 2008-01-25
3. I huvudet på Bullmarksvargen Moose 2008-01-25
2. Stor helikopter Rurik 2008-01-25
1. I samverkan Thjelvar 2008-01-25


Mest kommenterade denna vecka

webvoter-omröstning
Genomför du eftersök vid viltolyckor?

Ja jag gör eftersök vid trafikolyckor
Nej jag bojkottar eftersök vid trafikolyckor
Nej jag ingår inte i eftersöksorganisationen

Se resultat


Länkar

Jägarnas Riksförbund - Landsbygdens Jägare

På G Extra

Statligtjaktkort.se

Jägarnas Blogg


Jägarmarknaden








Alternative content





Jakt & Jägare
Slottsgatan 21
722 11, Västerås
Telefon: 021-14 78 50
Fax: 021-14 73 50
E-post: jakt.jagare@jrf-lj.org
Ansvarig utgivare: Anders Ljung, utsedd av Jägarnas Riksförbund.
anders.ljung@jrf-lj.org
Dela |
Producerad med Textalk Webnews