Alternative content

Alternative content







Jaktfilmer
Jakt & Jägare

     Tipsa oss om nyheter!
     Skriv en insändare








Det blåser upp till strid om älgjakten på Öland


Anders Ljung 2005-09-14

Jägareförbundets  älgförvaltning på Öland kommer att leda till allvarliga skogsskador, varnar JRF.
Foto: Peter Undén

Jägareförbundets älgförvaltning på Öland kommer att leda till allvarliga skogsskador, varnar JRF. Foto: Peter Undén

Det har blåst upp till strid om älgjakten på Öland. För fjärde året i rad blir det ingen älgjakt. I alla fall inte på de två älgskötselområdena på Öland. – Nästa år vill Jägareförbundet möjligtvis ha lite kalvjakt. Men det här kommer att leda till allvarliga skogsskador, varnar Olle Jonsson, distriktsordförande för Jägarnas Riksförbund i Kalmar län.

Han tycker att länsstyrelsen till viss del förts bakom ljuset. Jägare i Borgholm har bildat ett älgskötselområde och kommer delvis att ta över länsstyrelsens roll som lokala förvaltare av älgstammen.
Samtidigt som älgskötselområdet för Borgholm bildades beslöt de över 150 jägarna att avstå från årets älgjakt.
Samma beslut togs av Mörbylånga älgskötselområde. Inte heller där blir det någon älgjakt i höst.
– Problemet är att Öland kommer att få cirka 300 älgar i årets vinterstam. Och de kommer inte att stå på alvaret, kommenterar Olle Jonsson, JRF:s länsbas.
Det finns 20 000 hektar skog på Öland, där älgarna kan ha ståndort med tillgång till föda och skydd.
Enligt Olle Jonssons beräkningar blir det då 11,8 älgar per tusen hektar i Borgholms älgvårdsdistrikt och 20 älgar per tusen hektar i Mörbylånga.
Acceptabel älgtäthet är 5-6 älgar per tusen hektar.
– Det blir svåra skador på skog och grödor med betydande ekonomiska förluster för skogsägarna, fastslår Olle Jonsson.
Det finns en klar skiljelinje mellan de två jägarorganisationerna. JRF vill ha frivillig samverkan i jaktsammanhang och kämpar för rätten att få jaga älg på små marker.
På Öland är det en klar konflikt mellan de två synsätten.
Nu är det bara älgjägare med B-licens och de som jagar på enkalvsområden och A-licenser som kan rädda Ölands skogsägare.
Särskilt många vuxna älgar kommer ändå inte att fällas.
– Istället för fem dagars jakt får de med B-licens bara jaga älg en dag, vilket vi överklagat till Naturvårdsverket, säger Olle Jonsson.
– En dags älgjakt är ren och skär diskriminering av jägarna på dessa områden och beslutet saknar faktaunderlag, tillägger han.
Läget förbittras också när jägare med små marker hotas med att de inte ska få behålla sin jakt.
– De försöker tvinga folk att gå med i ett älgskötselområde för att få skjuta älg.
– Problemet är att den som anslutit ett B-licensområde aldrig kan få tillbaka sin B-licens om de sedan vill lämna älgskötselområdet, konstaterar Olle Jonsson.

Kommentera     Tipsa en vän     Skriv ut




Kommentarer
1. Vilt Affe 2010-10-01


Mest kommenterade denna vecka

webvoter-omröstning
Genomför du eftersök vid viltolyckor?

Ja jag gör eftersök vid trafikolyckor
Nej jag bojkottar eftersök vid trafikolyckor
Nej jag ingår inte i eftersöksorganisationen

Se resultat


Länkar

Jägarnas Riksförbund - Landsbygdens Jägare

På G Extra

Statligtjaktkort.se

Jägarnas Blogg


Jägarmarknaden








Alternative content





Jakt & Jägare
Slottsgatan 21
722 11, Västerås
Telefon: 021-14 78 50
Fax: 021-14 73 50
E-post: jakt.jagare@jrf-lj.org
Ansvarig utgivare: Anders Ljung, utsedd av Jägarnas Riksförbund.
anders.ljung@jrf-lj.org
Dela |
Producerad med Textalk Webnews