Alternative content

Alternative content







Jaktfilmer
Jakt & Jägare

     Tipsa oss om nyheter!
     Skriv en insändare








Fiskeriverket jagar säl med fälla

"Det gäller att fånga specialisterna"


Dan Törnström 2009-02-12

Fiskeriverket har lyckats skapa en nästan sälfri zon genom skyddsjakt med fälla i kombination med sälskrämmor i det trånga inloppet till Norafjärden, norr om Härnösand.

Sälskrämmorna alstrar ljud i vattnet och hörs bara av sälarna, fisken påverkas inte. Men enligt fiskeriverkets Arne Fjälling är sälar anpassningsbara.
– De kan sticka huvudet ovanför vattenytan och de kan vänja sig vid ljudet. De kan också hålla sig intill en fiskebåt där turbulensen i vattnet stör ut ljudvågorna, säger Arne Fjälling till Upsala Nya Tidning, UNT.

Fåtal specialister
Försöket kombinerades därför med skyddsjakt där man fångade sälar levande i fällor och avlivade dem. På det sättet kom man åt just de sälar som orsakade problemen för yrkesfiskarna.
– Vi har filmat mycket under vattnet och kommit fram till att det är ett fåtal specialister bland sälarna som gör störst skada, säger Fjälling.
Han bedömer att om man lyckas fånga och avliva rätt djur så skulle de nuvarande tilldelningarna för säljakt räcka för att lösa fiskarnas problem. Arne Fjälling hoppas också på utvecklingen av fiskeredskap som hindrar sälarna att stjäla fångsten.

Skrämmorna hjälper inte
Men Hans Holmström, yrkesfiskare i Öregrund ser inte nya redskap och sälskrämmor som någon lösning på problemen.
– Jag testade sälskrämmor tidigare men sälarna lärde sig snabbt och på någon dag var de tillbaka igen. Och sälsäkra redskap finns inte, säger han till UNT.
Under 70-talet fanns runt 3 000 gråsälar i Östersjön. Våren 2008 hittadedes drygt 22 300 stycken.
Fiskeriverket bedriver sedan många år projekt för att utveckla fiskeredskap och sälskrämmor. Först sattes skrämmorna intill fiskredskapen, men då började sälarna förknippa ljudet med mat.

Kommentera     Tipsa en vän     Skriv ut




Kommentarer
2. Allvarligt till dig RFeynman. Anonym 2009-02-13
1. Sälen skall jagas och Fiskeriverket skall bort. RFeynman 2009-02-13


Mest kommenterade denna vecka

webvoter-omröstning
Genomför du eftersök vid viltolyckor?

Ja jag gör eftersök vid trafikolyckor
Nej jag bojkottar eftersök vid trafikolyckor
Nej jag ingår inte i eftersöksorganisationen

Se resultat


Länkar

Jägarnas Riksförbund - Landsbygdens Jägare

På G Extra

Statligtjaktkort.se

Jägarnas Blogg


Jägarmarknaden








Alternative content





Jakt & Jägare
Slottsgatan 21
722 11, Västerås
Telefon: 021-14 78 50
Fax: 021-14 73 50
E-post: jakt.jagare@jrf-lj.org
Ansvarig utgivare: Anders Ljung, utsedd av Jägarnas Riksförbund.
anders.ljung@jrf-lj.org
Dela |
Producerad med Textalk Webnews