Alternative content

Alternative content







Jaktfilmer
Jakt & Jägare

     Tipsa oss om nyheter!
     Skriv en insändare








Dragkamp om Kynnatikens skinn


Marie Pott 2011-12-01

Två aktörer vill ta hand om skinnet efter Kynnavargen – Kulturparken Småland och Sagomuséet i Ljungby. Det är nu upp till Naturvårdsverket att besluta var skinnet hamnar.

Vargtiken Kynna sköts för några veckor sedan, och just nu ägs vargen av staten. Kulturparken Småland och Sagomuséet i Ljungby har båda ansökt hos Naturvårdsverket om att få ta över vargen, rapporterar Sveriges Radio P4 Kalmar.
Kulturparken Småland driver bland annat Smålands museum, och de vill konservera vargen för att ställa ut den.

"Intressant på flera sätt"
Enligt Erica Månsson, vd vid Kulturparken, är vargen intressant på flera sätt. Kulturparken Småland har sedan innan flera objekt som hör till varg och vargjakt. Dessutom symboliserar Kynnavargen i konserverat tillstånd den starka laddning som finns kring varg i dagens samhälle.
"Vargfenomenet skapar existentiella frågor kring djur, natur och kultur. Frågorna får förnyad kraft i diskussionen kring vargen och vargstammens vara eller icke vara i Sverige. Vi avser att i utställningen och i vårt programarbete belysa ett antal frågor och skapa debatt om samhällsförändringar och etiska frågor utifrån vargen som symbol", skriver Månsson i ett pressemeddelande.

Kommentera     Tipsa en vän     Skriv ut




Kommentarer
10. #9 Mats Johansson 2011-12-04
9. #8 Konstigt??? Snarare naturligt. Ubi Spee 2011-12-02
8. Konstigt Mats Johansson 2011-12-02
7. Har aldrig Ubi Spee 2011-12-02
6. Dumpa henne i östersjön tibro 2011-12-02
5. Det... Finnstövarn 2011-12-02
4. Driftiga Dieselpower 2011-12-02
3. skytten johnnyfox 2011-12-01
2. Gratistips till Erica Månsson, vd vid Kulturparken. Kenneth Erikson 2011-12-01
1. Och... Smålänning 2011-12-01


Mest kommenterade denna vecka

webvoter-omröstning
Genomför du eftersök vid viltolyckor?

Ja jag gör eftersök vid trafikolyckor
Nej jag bojkottar eftersök vid trafikolyckor
Nej jag ingår inte i eftersöksorganisationen

Se resultat


Länkar

Jägarnas Riksförbund - Landsbygdens Jägare

På G Extra

Statligtjaktkort.se

Jägarnas Blogg


Jägarmarknaden








Alternative content





Jakt & Jägare
Slottsgatan 21
722 11, Västerås
Telefon: 021-14 78 50
Fax: 021-14 73 50
E-post: jakt.jagare@jrf-lj.org
Ansvarig utgivare: Anders Ljung, utsedd av Jägarnas Riksförbund.
anders.ljung@jrf-lj.org
Dela |
Producerad med Textalk Webnews