Alternative content

Alternative content







Jaktfilmer
Jakt & Jägare

     Tipsa oss om nyheter!
     Skriv en insändare








Fällde första älgen utan gevär


2008-09-03

Rickard Morin från Göteborg fick en annorlunda start på älgjakten. På väg till första jaktdagen i Korpikå, norr om Kalix, krockade han med en älg. Fyrataggaren dog direkt och Rickard klarade sig utan skador.

– Nog har jag skjutit några älgar under årens lopp, men aldrig har jag tagit någon med bil, säger Rickard till Norrbottens-Kuriren.
Det var tidigt på morgonen som den unga älgen plötsligt klev ut på vägen framför Rickard. Han försökte väja för den, men fick styra ner i diket. Älgen slog huvudet i framrutan, och bilen fick stora skador medan Rickard klarade sig fint.
Rickard klev ur bilen och var beredd på att få avliva älgen med sitt jaktvapen, men den var redan död.

Älgen tillfaller jaktlaget
Först ringde Rickard polisen för att anmäla olyckan. Sedan ringde han jaktledaren för att berätta att årets första tjur redan var fälld.
Tur i oturen var att älgen kördes på i jaktmarken och således tillföll jaktlaget. Nu återstår bara att se om älgköttet går att använda, en kollision brukar orsaka blodsprängningar som gör köttet otjänligt som människoföda.

Kommentera     Tipsa en vän     Skriv ut






Mest kommenterade denna vecka

webvoter-omröstning
Genomför du eftersök vid viltolyckor?

Ja jag gör eftersök vid trafikolyckor
Nej jag bojkottar eftersök vid trafikolyckor
Nej jag ingår inte i eftersöksorganisationen

Se resultat


Länkar

Jägarnas Riksförbund - Landsbygdens Jägare

På G Extra

Statligtjaktkort.se

Jägarnas Blogg


Jägarmarknaden








Alternative content





Jakt & Jägare
Slottsgatan 21
722 11, Västerås
Telefon: 021-14 78 50
Fax: 021-14 73 50
E-post: jakt.jagare@jrf-lj.org
Ansvarig utgivare: Anders Ljung, utsedd av Jägarnas Riksförbund.
anders.ljung@jrf-lj.org
Dela |
Producerad med Textalk Webnews