Alternative content

Alternative content







Jaktfilmer
Jakt & Jägare

     Tipsa oss om nyheter!
     Skriv en insändare








Fördubblad ersättning när rovdjur dödar hundar


Anders Ljung och Ove Nyström 2009-01-12

Vargdödad drever. Ersättningen för hundar som dödas efter rovdjursangrepp har höjts med 100 procent till 20 000 kronor.

Vargdödad drever. Ersättningen för hundar som dödas efter rovdjursangrepp har höjts med 100 procent till 20 000 kronor.

Från årsskiftet har ersättningen för hundar som dör efter rovdjursangrepp fördubblats av Naturvårdsverket från 10 000 till 20 000 kronor. Dessutom höjs ersättningen för skadade hundar från minst 2 000 kronor till maximalt 5 000 kronor. Dessutom kan hundägaren få ersättning med högst 5 000 kronor för självrisk om hunden är försäkrad eller motsvarande belopp för veterinärvård.

Precis som tidigare finns ett förbehåll i föreskrifterna.
Skadas eller dödas till exempel en björnhund av björn under jakt, jaktprov eller jaktträning som gäller björn blir det ingen ersättning.
Den 20 november förra året beslutade Naturvårdsverket om de höjda ersättningarna i förordningen som gäller från årsskiftet.  Men det var först den 12 januari som verket släppte innehållet i den nya viltskadekungörelsen.
Per Wanström, generalsekreterare i Jägarnas Riksförbund, tycker att kungörelsen har flera stora brister.

Öppet för egna tolkningar
– Tidigare stod det ”skall” om ersättningarna. Nu står det att ersättning ”får” lämnas. Det lämnar fältet öppet för länsstyrelserna att inte godkänna ersättningar, säger han.
Ett annat problem är att pengarna ska tas från samma konton som täcker andra skador av de stora rovdjuren. I slutet av året, när de flesta hundarna attackeras under jakt, kan pengarna för rovdjursskador redan vara slut.
– Det kan bli helt katastrofalt om tjänstemännen ska sitta och välja om pengarna ska gå till angripna hundar eller stängsel, kommenterar Per Wanström.

Höga veterinärkostnader
Han anser även att ersättningen för veterinärkostnader borde vara samma som för dödade hundar.
– Veterinärkostnaderna kan ju bli betydligt högre än 20 000 kronor, konstaterar Per Wanström.
Malte Sandström, ordförande för Jägarnas Riksförbunds distrikt i Dalarna, anser att summorna för skadade och dödade hundar är alldeles för låga.
– En jakthund bör jämföras med andra arbetshundar som knark-, bomb- och blindhundar. Jakthunden är ett viltförvaltningsverktyg och kräver samma utbildning som övriga arbetshundar, säger Malte Sandström.

”Lika stort värde som knarkhundar”
– Naturvårdsverket bör undersöka vad utbildningskostnaden är för exempelvis en knarkhund och betala ut en liknade summa för en skadad eller dödad jakthund, tillägger Malte Sandström.
Roland Frid från Färnäs fick sin jämthund vargdödad norr om Våmhus för några år sedan.
Han anser att Rovdjursföreningen och Naturskyddsföreningen bör betala mellanskillnaderna för det belopp som staten betalar ut, så att det täcker jakthundens verkliga värde.

”Varför ska enskilda betala?”
– Varför skall enskilda personer stå för den stora delen av kostnaden? Det ställs krav från myndigheterna på bland annat eftersökshundar. Inom en nära framtid finns risken att vi inte har sådana hundar, säger Roland Frid.
Årligen sker mellan 30 och 50 angrepp på jakthundar av rovdjur, främst varg.
Under förra året delades drygt 350 000 kronor ut i ersättning för rivna hundar.

Roland Frid har fått sin jämthund vargdödad och anser att Rovdjursföreningen ska ersätta de värden som staten inte betalar för rovdjursangripna hundar.
Bild: Ove Nyström

Roland Frid har fått sin jämthund vargdödad och anser att Rovdjursföreningen ska ersätta de värden som staten inte betalar för rovdjursangripna hundar.


Kommentera     Tipsa en vän     Skriv ut




Kommentarer
12. Anders i Vargland Anonym 2009-01-16
11. Varför Anonym 2009-01-16
10. Ersättning Katt Anders i Vargland 2009-01-16
9. Anonym V.Arg 2009-01-15
8. Fd vårdare... Tyskterrier 2009-01-15
7. Ersättning Anonym 2009-01-14
6. Löjligt! FD Vårdare på äldreboende 2009-01-14
5. Här gör de precis Tyskterrier 2009-01-14
4. Gunnar på kroppehjäll... Jocke 2009-01-13
3. ersättning Anonym 2009-01-13
2. Inkompetensens högborg har beslutat! Gunnar på Kroppefjäll 2009-01-13
1. skade-ersättningen då? C.M. 2009-01-12


Mest kommenterade denna vecka

webvoter-omröstning
Genomför du eftersök vid viltolyckor?

Ja jag gör eftersök vid trafikolyckor
Nej jag bojkottar eftersök vid trafikolyckor
Nej jag ingår inte i eftersöksorganisationen

Se resultat


Länkar

Jägarnas Riksförbund - Landsbygdens Jägare

På G Extra

Statligtjaktkort.se

Jägarnas Blogg


Jägarmarknaden








Alternative content





Jakt & Jägare
Slottsgatan 21
722 11, Västerås
Telefon: 021-14 78 50
Fax: 021-14 73 50
E-post: jakt.jagare@jrf-lj.org
Ansvarig utgivare: Anders Ljung, utsedd av Jägarnas Riksförbund.
anders.ljung@jrf-lj.org
Dela |
Producerad med Textalk Webnews