Alternative content

Alternative content







Jaktfilmer
Jakt & Jägare

     Tipsa oss om nyheter!
     Skriv en insändare








Fp-politiker vill stoppa licensjakt på varg


Marie Pott 2011-10-26

Folkpartisten Anna Steele Karlström vill att riksdagen ska förklara för regeringen om sin mening vad som anförs i motionen om att endast skyddsjakt på vargar ska vara tillåten i Sverige.
Även miljöpartisten Jan Lindholm vill att riksdagen förklarar sin mening om motionen om att avskaffa licensjakt på varg.

"Sverige tillämpar sedan relativt nyligen licensjakt på varg. Detta har kritiserats kraftigt, nationellt såväl som från EU, avseende flera aspekter", skriver Anna Steele Karlström (fp) i sin motion.
Enligt motionären sträcker sig vargarnas revir över mycket stora områden, och hon menar att den svenska vargstammen är försvinnande liten. Steele Karlström hävdar att konsekvensen av den hittills bedrivna licensjakten kan bli att en del revir får för få individer och tvärtom, och att vargstammen är så liten och homogen att den blivit inavlad.

"Endast skyddsjakt bör vara tillåten"
"Den svenska vargstammen är inte ett hot mot människan, däremot kan vargen i vissa områden från tid till annan vara ett hot mot tamdjur. Om Sverige ska ha en fortsatt livskraftig stam med goda genetiska förutsättningar bör hädanefter endast skyddsjakt på varg ska få ske och ingen licensjakt överhuvudtaget", skriver Anna Steele Karlström i sin motion.

"Bör notera kritiken"
"Sverige skall självklart inte blint lyda EU utan hävda svenska intressen, men man kan ändå notera den kritik Sverige fått för vårt sätt att hantera vargfrågan", skriver Jan Lindholm (mp) i sin motion.
Enligt Lindholm innebär licensjakt att den varg som först hamnar i skottlinjen är den som fälls, utan att jägarna tar hänsyn till flockstruktur eller det enskilda djurets betydelse för stammen eller dess betydelse som problemskapare för människor. Det skapar en svårbedömd utveckling för stammen och gör beslut om skyddsjakt tyngre, menar Lindholm.

Försvårar skyddsjaktsbeslut
"Den hänsyn som måste tas till dels skyddsbehovet, men även till stammens genetiska status väger över mot stammens behov när den redan beskattas så hårt. Det gör att skyddsjakt inte kan tillämpas i den utsträckning som annars vore möjligt", skriver Lindholm.
Lindholm anser att all beskattning av vargstammen bör ske genom skyddsjakt, så att den varg som skjuts är rätt varg såväl ur skyddsperspektiv som ut ett förvaltningsperspektiv vad gäller stammens sociala och genetiska utveckling.

Kommentera     Tipsa en vän     Skriv ut




Kommentarer
16. Bra gjort.... Gunilla Björkegren 2011-10-27
15. Folkpartiet liberalerna… Kenneth Erikson 2011-10-27
14. Dalarnas Tidningar Signum 2011-10-27
13. När röstades det fram att Sverige skulle ha ryssvarg? SkOG i Småland 2011-10-27
12. Anna Steele Gunnar 2011-10-26
11. Kasta John E Mårdner Lycksele 2011-10-26
10. Inte FP Rickard, Liberal 2011-10-26
9. Mycket bra! Djurvän 2011-10-26
8. Jösses lars 2011-10-26
7. Men snälla ni Larsson 2011-10-26
6. FP+MP! A.K.A.R. 2011-10-26
5. Lindholm- Karlström I.T. 2011-10-26
4. Jan Lindholm (mp) Gråhundsägare 2011-10-26
3. FP KLÅ. 2011-10-26
2. Diskriminering Gråhundsägare 2011-10-26
1. Oj!!! Gråhundsägare 2011-10-26


Mest kommenterade denna vecka

webvoter-omröstning
Genomför du eftersök vid viltolyckor?

Ja jag gör eftersök vid trafikolyckor
Nej jag bojkottar eftersök vid trafikolyckor
Nej jag ingår inte i eftersöksorganisationen

Se resultat


Länkar

Jägarnas Riksförbund - Landsbygdens Jägare

På G Extra

Statligtjaktkort.se

Jägarnas Blogg


Jägarmarknaden








Alternative content





Jakt & Jägare
Slottsgatan 21
722 11, Västerås
Telefon: 021-14 78 50
Fax: 021-14 73 50
E-post: jakt.jagare@jrf-lj.org
Ansvarig utgivare: Anders Ljung, utsedd av Jägarnas Riksförbund.
anders.ljung@jrf-lj.org
Dela |
Producerad med Textalk Webnews