Alternative content

Alternative content







Jaktfilmer
Jakt & Jägare

     Tipsa oss om nyheter!
     Skriv en insändare








Friad från olaga fälljakt


2010-12-25

Den lantbrukare i Misterhult, norr om Oskarshamn, som åtalats för att jagat vildsvin med tre omärkta och otillåtna fällor frias av Kalmar tingsrätt, eftersom det inte går att styrka att han gillrat fällorna.

Fällorna var egenhändiga konstruktioner och inte typgodkända. De saknade också märkning, vilket ska finnas på alla fällor. Dock är det inte olagligt att inneha sådana fällor. Olagliga blir de först när de används.
När polisen fann fällorna i mars 2010 var två av dem gillrade, bestrukna med tjära och alla var försedda med bete i form av ärtor, majs, havre och halm.
Ägaren, en man i 60-årsåldern, hävdar dock att han bara avsett att locka vildsvin till platsen i väntan på att få hem godkända fällor. Han menar att fällorna sannolikt gillrats av en person som han under flera år legat i grannfejd med.
Tingsrätten går på 60-åringens linje och ogillar åtalet, eftersom utredningen inte styrker att det verkligen är den åtalade som gillrat fällorna.

Kommentera     Tipsa en vän     Skriv ut




Kommentarer
6. Helt rätt nr4 Henrik 2010-12-27
5. rättvisa slaktarn 2010-12-26
4. Kreativt. Sven Hansson 2010-12-26
3. Vi ska Finnstövarn 2010-12-25
2. Tyskterrier, min vän. Lars Bergquist 2010-12-25
1. Hoppas att Tyskterrier 2010-12-25


Mest kommenterade denna vecka

webvoter-omröstning
Genomför du eftersök vid viltolyckor?

Ja jag gör eftersök vid trafikolyckor
Nej jag bojkottar eftersök vid trafikolyckor
Nej jag ingår inte i eftersöksorganisationen

Se resultat


Länkar

Jägarnas Riksförbund - Landsbygdens Jägare

På G Extra

Statligtjaktkort.se

Jägarnas Blogg


Jägarmarknaden








Alternative content





Jakt & Jägare
Slottsgatan 21
722 11, Västerås
Telefon: 021-14 78 50
Fax: 021-14 73 50
E-post: jakt.jagare@jrf-lj.org
Ansvarig utgivare: Anders Ljung, utsedd av Jägarnas Riksförbund.
anders.ljung@jrf-lj.org
Dela |
Producerad med Textalk Webnews