Alternative content

Alternative content







Jaktfilmer
Jakt & Jägare

     Tipsa oss om nyheter!
     Skriv en insändare








Kulturredaktör tar älgjägare i försvar


Dan Törnström 2009-03-25

Folkteatern i Gävleborgs pjäs ”Älgaslag” sågas av Arbetarbladets kulturredaktör. På bilden: Arabella Lyons, Fikret Cesmeli, Alexandra Zetterberg, Mats Jäderlund och Ani Guinez.
Bild: Folkteatern/Henric Lindsten

Folkteatern i Gävleborgs pjäs ”Älgaslag” sågas av Arbetarbladets kulturredaktör. På bilden: Arabella Lyons, Fikret Cesmeli, Alexandra Zetterberg, Mats Jäderlund och Ani Guinez.

Arbetarbladets kulturredaktör Karin Månsson sågar Folkteatern i Gävleborgs uppsättning ”Älgaslag” som hon menar är ”ett veritabelt frossande i klichéer, en ringdans kring allsköns fördomar om män på landsorten och särskilt kring män som jagar älg”.

Så här skriver Karin Månsson om pjäsen som nyligen spelades i Gävle:
”Vore jag en man och älgjägare skulle jag bli förbaskad över den bild som Älgaslag ger av män i grupp. Det hjälps inte att pjäsens sensmoral är ”politiskt korrekt”: den som inte klarar förändring går under. Det tar två timmar innan vi når dit, nästan hela pjäsen, och de timmarna är fyllda av öldrickande, supande, snusande och ett gubbsnack som mycket handlar om att fjärma sig från kvinnorna genom att tala föraktfullt om dem.”

Även recensenten sågade
Arbetarbladet hade en recensent på plats vid preimären i november, Stefan Westrin, som inte heller var road och kom till samma slutsats. 
Karin Månnsson påpekar emellertid att Folkteatern har en alldeles utomordentlig ensemble, som trots hårt slit inte lyckas dölja att pjäsen är en katastrof. Därför föreslår hon att pjäsen läggs ned snarast och att ensemblen får något vettigt att bita istället.
För alla som undersöka vad som fått till och med kultureliten att ta gamla älgjägargubbar i försvar finns det möjlighet att se ”Älgaslag” en dryg vecka till i Gästrikland. Tider finns på http://www.gavlefolkteater.se/showPage.aspx?simpleid=kalendarium.

Kommentera     Tipsa en vän     Skriv ut




Kommentarer
3. JL Micke 2009-03-26
2. Oj oj då... JL 2009-03-25
1. hmm Geten 2009-03-25


Mest kommenterade denna vecka

webvoter-omröstning
Genomför du eftersök vid viltolyckor?

Ja jag gör eftersök vid trafikolyckor
Nej jag bojkottar eftersök vid trafikolyckor
Nej jag ingår inte i eftersöksorganisationen

Se resultat


Länkar

Jägarnas Riksförbund - Landsbygdens Jägare

På G Extra

Statligtjaktkort.se

Jägarnas Blogg


Jägarmarknaden








Alternative content





Jakt & Jägare
Slottsgatan 21
722 11, Västerås
Telefon: 021-14 78 50
Fax: 021-14 73 50
E-post: jakt.jagare@jrf-lj.org
Ansvarig utgivare: Anders Ljung, utsedd av Jägarnas Riksförbund.
anders.ljung@jrf-lj.org
Dela |
Producerad med Textalk Webnews