Alternative content

Alternative content







Jaktfilmer
Jakt & Jägare

     Tipsa oss om nyheter!
     Skriv en insändare








Lodjur fällt för duktiga blandstövare i Orsa


Rävper Andersson 2008-03-03

Jimmy Olsson med den duktiga blandstövaren Boss, Daniel Magnusson med ungstövaren Zeta och Hans-Erik Lovars med ungstövaren Lexi. Bägge unghundarna har samma föräldrar som Boss, men i en senare kull.
Bild: Hanse Hansson

Jimmy Olsson med den duktiga blandstövaren Boss, Daniel Magnusson med ungstövaren Zeta och Hans-Erik Lovars med ungstövaren Lexi. Bägge unghundarna har samma föräldrar som Boss, men i en senare kull.

I Orsa var det duktiga blandstövare som såg till att ett lodjur kunde fällas. Boss, den mest rutinerade rovdjursstövaren, ställde det påskjutna rovdjuret och hann få lite stryk innan hundföraren kunde avsluta jakten.

Hans-Erik Lovars vaknade inte så tidigt på lördagen den 1 mars. Han hade fått en kraftig förkylning strax före lojaktspremiären.
Jimmy Olsson och Daniel Magnusson, som hade kommit upp från Göteborgstrakten med sina rovdjursstövare, hade redan hunnit ut för att leta lodjursspår. De har blandrasstövare med anlag från haldenstövare bland annat.
Eftersom Hans-Erik Lovars var så sjuk hade han en fundering att han skulle gå en sväng efter Enån, som rinner genom Orsa. Där hade han sett spår efter lokatt tidigare i vinter och där brukar det finnas gott om rådjur också.

Tydliga lospår över vägen
En runda vid Enån gav inget resultat. Men när Hans-Erik Lovars skulle gå till bilen fick se tydliga lodjursspår i snön över vägen. Lodjuret hade gått över vägen efter det att han passerat.
Nu fick Hans-Erik Lovars snabbt tag på de andra jägarna. När de anlände släpptes stövaren och några ungstövare, som skulle vara med för att lära sig lodjursjakt, på det färska spåret efter lodjuret.
Efter bara några minuter var det fullt drev och lodjursjakten gick upp efter Enån med hundarna strax efter lodjuret.
Boss, den äldre rutinerade stövaren som det skjutits björn för i Orsa-skogarna, tog snabbt in på lodjuret. När det gick i pass hos Hans-Erik Lovars sköt han på lokatten, som slog omkull direkt. Men lodjuret for sedan upp och stack iväg igen med hundarna tätt drivande sig.

Ett rungande ståndskall
Eftersom Hans-Erik fått in en bra träff orkade katten inte springa någon längre sträcka och det blev ett rungande ståndskall efter ett tag.
Nu stack hundföraren Jimmy Olsson in på ståndet. Han fick se den stora lokatten värja sig mot Boss. Hunden fick en smäll av katten när han märkte att husse var nära och blev lite övermodig på ståndarbetet. Jimmy gjorde inget misstag utan kunde skjuta lodjuret innan det tillfogade hundarna några mer skador.

Kommentera     Tipsa en vän     Skriv ut




Kommentarer
10. Eric Mattias 2008-03-10
9. Reine här igen Reine Flockemyr 2008-03-07
8. Hur... Anonym 2008-03-07
7. Eric Mattias 2008-03-06
6. Den svenska avundsjukan eric 2008-03-05
5. Överens Mattias 2008-03-05
4. Mattias Reine Flockemyr 2008-03-05
3. Jag antar... Mattias 2008-03-04
2. Mattias Reine "Lynxslayer" Flockemyr 2008-03-04
1. Åh så spännande... Mattias 2008-03-03


Mest kommenterade denna vecka

webvoter-omröstning
Genomför du eftersök vid viltolyckor?

Ja jag gör eftersök vid trafikolyckor
Nej jag bojkottar eftersök vid trafikolyckor
Nej jag ingår inte i eftersöksorganisationen

Se resultat


Länkar

Jägarnas Riksförbund - Landsbygdens Jägare

På G Extra

Statligtjaktkort.se

Jägarnas Blogg


Jägarmarknaden








Alternative content





Jakt & Jägare
Slottsgatan 21
722 11, Västerås
Telefon: 021-14 78 50
Fax: 021-14 73 50
E-post: jakt.jagare@jrf-lj.org
Ansvarig utgivare: Anders Ljung, utsedd av Jägarnas Riksförbund.
anders.ljung@jrf-lj.org
Dela |
Producerad med Textalk Webnews