Alternative content

Alternative content







Jaktfilmer
Jakt & Jägare

     Tipsa oss om nyheter!
     Skriv en insändare








Lovade vargjakt på c-stämman


Marie Pott 2011-09-27

Under helgen har Centerpartiet haft sin årsstämma i Åre. En av punkterna som avhandlades var den svenska rovdjurspolitiken, där miljöminister Andreas Carlgren var tydlig med att förvaltningsjakt på varg kommer att fortsätta från och med 2013.

Under Centerpartiets årsstämma diskuterades det kring den svenska rovdjurspolitiken. Enligt Jonny Jones (c) från Rättvik, ordförande för stämmans rovdjurskommitté, är viktiga beslut kring rovdjuren tagna, och grunderna till rovdjurspolitiken lagd. Allt fungerar inte perfekt än, menar han, men detaljerna ska lösas. 

Bör göra en konsekvensanalys
Rovdjurskommittén anser att det är viktigt att man genomför en konsekvensanalys för hur rovdjuren påverkar lokalt, både ekonomiskt, socialt och kulturellt. Det gäller då alla rovdjur, även om fokus hamnar på vargen.
– Vargstammen är central i sammanhanget eftersom det är den rovdjursstam som växer snabbast och dessutom finns inom ett begränsat geografiskt område, säger Jonny Jones till Dala-Demokraten.
Inom partistämman var ombuden mycket överens i frågan, det märktes ingen större skillnad mellan ombuden som kom från storstaden eller landsbygden. 

Det blir förvaltningsjakt på varg
Miljöminister Andreas Carlgren klargjorde under stämman att förvaltningsjakten på varg kommer att fortsätta från och med 2013.
– Vad det sedan kallas, om det blir licensjakt eller något annat, är en annan sak, säger Jonny Jones till tidningen.
Jonny Jones är kritisk till EU:s agerande kring den svenska vargjakten.
– EU agerar lite konstigt som är inne och petar i detaljer. Det innebär att de får ett internt problem, eftersom risken då finns att det inte precis blir fler som är för EU, säger han till Dala-Demokraten. 
Han ser däremot positivt på den svenska rovdjurspolitik som nu växt fram.
– Det gäller bara att se till att genomför riksdagsbeslutet fullt ut och att viltvårdsdelegationerna fungerar som det var tänkt, avslutar han till Dala-Demokraten.

Kommentera     Tipsa en vän     Skriv ut




Kommentarer
16. Björn Isaksson #13 - organisationer contra individer Anders Hermansson 2011-09-28
15. Inte trotsa EU? Åke Skogevall 2011-09-27
14. Vargjakt Larsson Gävleborg 2011-09-27
13. Yep, Anders och Kenneth! Björn Isaksson 2011-09-27
12. Finnspetsen och Observer. Kenneth Erikson 2011-09-27
11. Jaga Smålandsjägaren 2011-09-27
10. Så dags nu för Carlgren.... Boende OCH jägare i Norra Dalarna. 2011-09-27
9. Röstfiske Torbjörn Eriksson 2011-09-27
8. Lägg till sveket om Fjälljakten Fågeljägaren 2011-09-27
7. Björn Isaksson - tro dem inte Anders Hermansson 2011-09-27
6. Håller med 1,2 och 3, centerns förtroende är förbrukat. Kenneth Erikson 2011-09-27
5. Centerpartiet=teflonpartiet Observer 2011-09-27
4. Hur många? finnspetsen 2011-09-27
3. Förbrukat förtroende RB 2011-09-27
2. Gyllene tillfälle för Annie Lööf Björn Isaksson 2011-09-27
1. Vad Carlgren Larsson 2011-09-27


Mest kommenterade denna vecka

webvoter-omröstning
Genomför du eftersök vid viltolyckor?

Ja jag gör eftersök vid trafikolyckor
Nej jag bojkottar eftersök vid trafikolyckor
Nej jag ingår inte i eftersöksorganisationen

Se resultat


Länkar

Jägarnas Riksförbund - Landsbygdens Jägare

På G Extra

Statligtjaktkort.se

Jägarnas Blogg


Jägarmarknaden








Alternative content





Jakt & Jägare
Slottsgatan 21
722 11, Västerås
Telefon: 021-14 78 50
Fax: 021-14 73 50
E-post: jakt.jagare@jrf-lj.org
Ansvarig utgivare: Anders Ljung, utsedd av Jägarnas Riksförbund.
anders.ljung@jrf-lj.org
Dela |
Producerad med Textalk Webnews