Alternative content

Alternative content







Jaktfilmer
Jakt & Jägare

     Tipsa oss om nyheter!
     Skriv en insändare








Mäktig demonstration i Dals-Ed


2006-03-01

Minst 2 000 deltog i ett fackeltåg mot rovdjurspolitiken. Demonstrationen genomfördes fredagen den 24 februari i Dals-Ed i Dalsland. Det var ett sätt att visa stöd för vargskytten Stig Engdahl. Han har nu fängslats för att han skjutit en varg som dödat hans får.

På torget överlämnades manifestationen Vargfacklan till de närvarande politikerna Där fanns riksdagspolitiker från socialdemokraterna och de fyra borgerliga partierna.
En av arrangörerna, Stig Hansson, ordförande i Folkaktionen Ny rovdjurspolitik, hävdade att 4 000 deltog i fackeltåget. Polisen gjorde en uppskattning att det var cirka 2 000.
Men det var främst antalet riksdagspolitiker som fick de fåtaliga rovdjursvännerna att reagera.
Tre tystlåtna medlemmar från föreningen Nordulv fanns med vid torget.
– Jag är faktiskt oroad över att det fanns så många politiker på plats i Ed som gick ut och sa att i vi i praktiken inte skall ha någon vilt levande vargstam. Och när det gäller straffet mot Stig Engdahl borde det vara högre. Sex månader är ju ett straff som ligger i den nedre straffskalan.
Det säger Michael Kjörling, presstalesman i Nordulv, till Radio Väst.

Fullproppat med bussar
Lilla Dals-Ed var fullproppat med bussar som transporterat demonstranterna. För en kväll fanns det nästan dubbelt så många människor i kommunen.
– Det har kommit folk från Värmland och från andra håll i landet. De kom även från Norge, kommenterar Stig Hansson för TT.
– Vi representerar landsbygdens folk. Vi vill ha en rovdjurspolitik vi kan leva med. Vi måste kunna beskatta vargstammen på sådana djur som beter sig onormalt. Vi vill kunna försvara våra djur, tillägger Stig Hansson till TT:s reporter.
”Låt våra tamdjur leva”, stod det bland annat på plakaten i fackeltåget genom Ed.

Kommentera     Tipsa en vän     Skriv ut




Kommentarer
2. Fråga JANNE 2006-03-03
1. Låt dig inte luras Runo G 2006-03-01


Mest kommenterade denna vecka

webvoter-omröstning
Genomför du eftersök vid viltolyckor?

Ja jag gör eftersök vid trafikolyckor
Nej jag bojkottar eftersök vid trafikolyckor
Nej jag ingår inte i eftersöksorganisationen

Se resultat


Länkar

Jägarnas Riksförbund - Landsbygdens Jägare

På G Extra

Statligtjaktkort.se

Jägarnas Blogg


Jägarmarknaden








Alternative content





Jakt & Jägare
Slottsgatan 21
722 11, Västerås
Telefon: 021-14 78 50
Fax: 021-14 73 50
E-post: jakt.jagare@jrf-lj.org
Ansvarig utgivare: Anders Ljung, utsedd av Jägarnas Riksförbund.
anders.ljung@jrf-lj.org
Dela |
Producerad med Textalk Webnews