Alternative content

Alternative content







Jaktfilmer
Jakt & Jägare

     Tipsa oss om nyheter!
     Skriv en insändare








Maktstrid om älgjakten


Marie Pott 2012-01-24

Vem ska bestämma mest i älgförvaltningen – markägaren eller jakträttsinnehavaren. Åsikterna går isär.
Bild: Shane Gross/Shutterstock.com

Vem ska bestämma mest i älgförvaltningen – markägaren eller jakträttsinnehavaren. Åsikterna går isär.

Den nya älgförvaltningen skulle möjliggöra en tätare samverkan, men det tycks vara oenigt om vilka som ska bestämma mest – jägarna eller markägarna.

LRF och skogsbolagen tycker att det är markägarna som ska ha mest att säga till om, medan jägarna tycker att det är jakträttsinnehavaren. De två grupperna har gjort sina versioner av de stadgarna som ska styra älgförvaltingen.
– Skillnaden är ganska enkel. Våra stadgar utgår helt och hållet från markägaren. Det är markägaren som ska stå för inflytandet i grunden, säger Anders Wetterin, expert på jakt och vilt på LRF, till tidningen ATL.

"Jakträttsinnehavaren företräder i jaktfrågor"
Jägarna däremot tycker tvärtom.
– Det är jakträttsinnehavaren som företräder marken i jaktfrågorna, inte markägaren, säger Torsten Mörner, Svenska Jägareförbundets ordförande, till ATL.
Ibland är markägaren och jakträttsinnehavaren en och samma person, men det är vanligt att markägaren arrenderar ut jakten till någon annan. Enligt Anders Wetterin kan jakträttsinnehavaren ta sig friheter när det gäller jakten, exempelvis att ansöka om att bilda ett älgskötselområde utan att markägaren vet om det.

"Ett gemensamt förslag är ambitionen"
Torsten Mörner tycker egentligen inte att frågan om bestämmandet behöver göra de två parterna särskilt oense.
– Vi ska göra det här i samråd och inte med maktmedel mot varandra. Jag tycker inte att det är en så stor konflikt. Det är egentligen bara om vem som företräder området. De senaste åren har vi haft en väldigt bra dialog mellan markägare, skogen och jägarna. Vår ambition är att vi ska ha ett gemensamt förslag till stadgar framöver, säger Torsten Mörner till ATL.

Kommentera     Tipsa en vän     Skriv ut




Kommentarer
13. #12 RK 2012-01-26
12. Lagen må gälla. Jägare i norr- 2012-01-26
11. med RK 2012-01-26
10. Röra! King Cab1 2012-01-25
9. Vad händer???? ander johansson 2012-01-25
8. Jakträtten Henrik Tågmark vice ordf. Jägarnas Riksförbund 2012-01-24
7. Markägare Mats Johansson 2012-01-24
6. Föga förvånande. Småviltjägar'n 2012-01-24
5. Men.... Rickard 2012-01-24
4. Man kan undra? Peter Frömo 2012-01-24
3. Självklart PLi 2012-01-24
2. Jaktstadga avgör tallens framtid Sture Nilsson Sjulsmark 2012-01-24
1. JRF? MartinJ1 2012-01-24


Mest kommenterade denna vecka

webvoter-omröstning
Genomför du eftersök vid viltolyckor?

Ja jag gör eftersök vid trafikolyckor
Nej jag bojkottar eftersök vid trafikolyckor
Nej jag ingår inte i eftersöksorganisationen

Se resultat


Länkar

Jägarnas Riksförbund - Landsbygdens Jägare

På G Extra

Statligtjaktkort.se

Jägarnas Blogg


Jägarmarknaden








Alternative content





Jakt & Jägare
Slottsgatan 21
722 11, Västerås
Telefon: 021-14 78 50
Fax: 021-14 73 50
E-post: jakt.jagare@jrf-lj.org
Ansvarig utgivare: Anders Ljung, utsedd av Jägarnas Riksförbund.
anders.ljung@jrf-lj.org
Dela |
Producerad med Textalk Webnews