Alternative content

Alternative content







Jaktfilmer
Jakt & Jägare

     Tipsa oss om nyheter!
     Skriv en insändare








”Nej till straffavgift för älgjägare”


Leif Andersson 2011-09-05

– Jägareförbundets förslag riskerar att bli en ren straffavgift på licensområdena, invänder Solveig Larsson, ordförande i Jägarnas Riksförbund.

– Jägareförbundets förslag riskerar att bli en ren straffavgift på licensområdena, invänder Solveig Larsson, ordförande i Jägarnas Riksförbund.

En engångsavgift på 5 000 kronor samt en årlig registreringsavgift på 1 500 kronor för varje licensområde. Det föreslår Jägareförbundet (SJF) i ett remissvar till Naturvårdsverket om de allmänna råden för älgförvaltningsområdena.
– Det riskerar att bli en ren straffavgift på licensområdena, kommenterar Solveig Larsson, ordförande i Jägarnas Riksförbund.

Enligt SJF:s remissvar vill förbundet att det i det nya systemet ska tas ut en engångsavgift på 5 000 kronor och sedan en årlig avgift på 1 500 kronor. Istället vill förbundet att fällavgifterna hålls låga.
På så sätt menar SJF att det blir lättare att förutse hur stora intäkterna kommer att bli samtidigt som det skapas ”…ett incitament för samverkan.”

Tvingas in i systemet
Det är något som många mindre markägare, som idag inte ingår i ett älgskötselområde, uppfattar som att man försöker tvinga in i dem i det nya systemet.
Solveig Larsson är ordförande i Jägarnas Riksförbund, som är ute på älgjakt, säger så här från älgskogen om förslaget.
– Vår ståndpunkt är att vi ska hålla ner alla avgifter så mycket som möjligt. Man får anpassa munnen efter matsäcken. Räcker inte pengarna får man skjuta till medel från viltvårdsfonden och dra ner på rovdjursforskningen som finansieras den vägen, säger hon.
Jägareförbundet anser vidare att det endast är jakträttshavaren som ska samtycka till om ett jaktområde ska ingå i ett älgskötselområde. Uppstår det tvist om vem som har jakträtt på ett område menar SJF att det är allmän domstol som ska avgöra tvisten och inte länsstyrelsen. 

Kommentera     Tipsa en vän     Skriv ut




Kommentarer
8. Avgift Smålandsjägaren 2011-09-06
7. SJF gräver sin egen grav ... Kvinnlig jägare i ett mindre jaktlag 2011-09-06
6. Vadå bra #1 Robert Eriksson avesta 2011-09-06
5. Adaptiv förvaltning Kalle MA 2011-09-05
4. Återigen... Smålänning 2011-09-05
3. HERREGUD ! Leif Karlsson ,Älvdalen 2011-09-05
2. EN ANNAN SAMHÄLLSORDNING Sture Nilsson Sjulsmark 2011-09-05
1. Bra, Solveig John E Mårdner Lycksele 2011-09-05


Mest kommenterade denna vecka

webvoter-omröstning
Genomför du eftersök vid viltolyckor?

Ja jag gör eftersök vid trafikolyckor
Nej jag bojkottar eftersök vid trafikolyckor
Nej jag ingår inte i eftersöksorganisationen

Se resultat


Länkar

Jägarnas Riksförbund - Landsbygdens Jägare

På G Extra

Statligtjaktkort.se

Jägarnas Blogg


Jägarmarknaden








Alternative content





Jakt & Jägare
Slottsgatan 21
722 11, Västerås
Telefon: 021-14 78 50
Fax: 021-14 73 50
E-post: jakt.jagare@jrf-lj.org
Ansvarig utgivare: Anders Ljung, utsedd av Jägarnas Riksförbund.
anders.ljung@jrf-lj.org
Dela |
Producerad med Textalk Webnews