Alternative content

Alternative content







Jaktfilmer
Jakt & Jägare

     Tipsa oss om nyheter!
     Skriv en insändare








Ny sälfälla gav bra resultat


2008-01-17

 Gråsälar har fångats och skjutits med hjälp av en ny typ av fälla som kan bli godkänd av Naturvårdsverket.
 Gråsälar har fångats och skjutits med hjälp av en ny typ av fälla som kan bli godkänd av Naturvårdsverket.
Under förra årets skyddsjakt på säl testades en ny typ av sälfälla av Fiskeriverket. Resultatet i Västernorrland blev 20 skjutna sälar, vilket är fler än vanligt. Men den nya fällan ger även fiskaren ett angenämt problem.

– För fiskaren är det en nackdel att när man fångar sälen på vägen in i fällan. Då blockeras också redskapet och då fångas ingen fisk. Det gör det också etiskt tilltalande. Fiskaren har ett stort intresse av att djuret är där så kort tid som möjligt, berättar Sven-Gunnar Lunneryd på Fiskeriverket för Sveriges Radio Västernorrland.
De stora problemen med skadegörande gråsälar är att de tar sig in i fiskares nät, äter upp fisken och skadar redskapen. Därför har Naturvårdsverket tagit beslut om skyddsjakt.
Men de nya fällorna gör även att redskapen skonas.

Lugna gråsälar i fällan
– Sälarna var väldigt lugna när de blev instängda, konstigt nog. De rev inte sönder redskapet och de rev inte sönder sig själva. Veterinärerna hittade alltså inte några skador över huvud taget, säger Sven-Gunnar Lunneryd till SR Västernorrland.
Nu väntas besked från Naturvårdsverket om den nya fällan ska godkännas för sälfångst. Sven-Gunnar Lunneryd tror att beskedet blir positivt.
– Det är ett etiskt rätt sätt att få bort skadegörarna. Dessutom kommer sälen att bli omhändertagen, vilket inte alltid är fallet när man jagar djuren. Och man kan inte jaga de här djuren heller eftersom fällorna är så långt från land, avslutar Sven-Gunnar Lunneryd i radio Västernorrland.

Kommentera     Tipsa en vän     Skriv ut






Mest kommenterade denna vecka

webvoter-omröstning
Genomför du eftersök vid viltolyckor?

Ja jag gör eftersök vid trafikolyckor
Nej jag bojkottar eftersök vid trafikolyckor
Nej jag ingår inte i eftersöksorganisationen

Se resultat


Länkar

Jägarnas Riksförbund - Landsbygdens Jägare

På G Extra

Statligtjaktkort.se

Jägarnas Blogg


Jägarmarknaden








Alternative content





Jakt & Jägare
Slottsgatan 21
722 11, Västerås
Telefon: 021-14 78 50
Fax: 021-14 73 50
E-post: jakt.jagare@jrf-lj.org
Ansvarig utgivare: Anders Ljung, utsedd av Jägarnas Riksförbund.
anders.ljung@jrf-lj.org
Dela |
Producerad med Textalk Webnews