Alternative content

Alternative content







Jaktfilmer
Jakt & Jägare

     Tipsa oss om nyheter!
     Skriv en insändare








Ockelbovarg med trasig sändare skjuten i Norge


Dan Törnström 2009-12-07

En radiomärkt varghanne från Ockelboreviret på gränsen mellan Gästrikland och Hälsingland sköts i söndags under en skyddsjakt på två vargar i norska Rendalen.

Vargen vägde 45 kilo och blev radiomärkt för snart ett år sedan och var en av de tre ungvargarna från Ockelboreviret som radiomärktes för ett år sedan. Bara en av radiosändarna visade sig fungera och den nu skjutna vargen bar på en av de trasiga sändarna.
Enligt norska medier hade varghanen bildat par med en varghona i Norge och jakten på tiken ska fortsätta, enligt ett tillstånd från de norska miljömyndigheterna.

Kullsyskon vandrade till Finspång
Det kullsyskon, vars sändare hela tiden fungerat, har svenska tidningsläsare kunnat följa ända sedan i våras, då den började sin vandring mellan Dalarna och Gästrikland och vidare. På en ö i Mälaren revs bland annat 13 får och med tiden vandrade den vidare in i Östergötaland och passerade bland annat Finspång i Östergötaland och var ner till Motala och vände.
Vargen uppehöll sig i området kring Finspång under cirka 2,5 månader och rovdjursspårare kunde konstatera att den då åt minst en älgkalv och åtta hjortar.

Rättelse
I en tidigare version av denna artikel uppgavs att den skjutna vargen var Finspångsvargen, vilket är fel. Det var alltså ett kullsyskon, med en trasig sändare. Vi beklagar misstaget.
Dan Törnström

Kommentera     Tipsa en vän     Skriv ut




Kommentarer
9. hur mycket kan vi lita på alla sändare de har kring halsen? FRÅGORNAS MONA 2009-12-09
8. Notera vår rättelse Redaktionen 2009-12-08
7. Joda, her skyter vi varg... Finnskog 2009-12-07
6. Rösta Anonym 2009-12-07
5. Bra Norge. Magnus L 2009-12-07
4. Frågan Frågan ?? 2009-12-07
3. Lita På Tompa E 2009-12-07
2. Snälla Norge! B Armark 2009-12-07
1. Rysk varg? Nyfiken 2009-12-07


Mest kommenterade denna vecka

webvoter-omröstning
Genomför du eftersök vid viltolyckor?

Ja jag gör eftersök vid trafikolyckor
Nej jag bojkottar eftersök vid trafikolyckor
Nej jag ingår inte i eftersöksorganisationen

Se resultat


Länkar

Jägarnas Riksförbund - Landsbygdens Jägare

På G Extra

Statligtjaktkort.se

Jägarnas Blogg


Jägarmarknaden








Alternative content





Jakt & Jägare
Slottsgatan 21
722 11, Västerås
Telefon: 021-14 78 50
Fax: 021-14 73 50
E-post: jakt.jagare@jrf-lj.org
Ansvarig utgivare: Anders Ljung, utsedd av Jägarnas Riksförbund.
anders.ljung@jrf-lj.org
Dela |
Producerad med Textalk Webnews