Alternative content

Alternative content







Jaktfilmer
Jakt & Jägare

     Tipsa oss om nyheter!
     Skriv en insändare








Oetisk jakt ledde till avstängning


2007-12-19

Styrelsen i Alfta södra viltvårdsområde har valt att stänga av två jägare från resten av säsongens rådjursjakt. Jägarna har gjort sig skyldiga till oetiskt handlande i samband med rådjursjakt, då de jagat efter vägar och blodat ner efter sig.

Ortsborna i Älvkarlehed och Rösaberg och de boende efter vägen mot Annefors har skrivit protestlistor mot jägarna. Listorna har sedan skickats till Alfta södra viltvårdsområde.
Tord Johnson, skogvaktare och jägare i Alfta, är en av dem som reagerat starkt.
– De åker med bilarna fram och åter efter vägarna runt byar som Mossbo och letar spår. En av jägarna agerar sedan ”jakthund” och följer efter rådjuren. Jag tror att jägarna använder sig av GPS-teknik och mobiltelefoner, vilket gör att passkytten vet var han ska placera sig. Jaktradio använder man inte så att andra hör vad som sägs, säger Tord Johnson till Ljusnan.

Hoppade ut ur bilen och sköt
Han berättar också om en helg då en gårdsägare fick se ett par bilar svänga in på gårdsplanen, efter en räv, och ut hoppade jägare och sköt den.
– Jag har jagat sedan 16 års ålder, gått utbildning i jakt på Statens skogsskola, tagit jägarexamen och har fått lära mig att det finns något som heter etik och vördnad för djuren. Hos de här jägarna finns det bara ett i huvudet och det är att döda, döda och döda, berättar Tord Johnson för Ljusnan.
Styrelsen i Alfta södra viltvårdsområde hade ett extramöte onsdagen den 12 december. Frågan om jägarnas intensiva och oetiska jakt på främst rådjur på vissa områden inom viltvårdsområdet togs upp och behandlades.
– För det första kom vi fram till att det var jävligt olyckligt att man satte ut något sådant här i tidningen innan vi behandlat det i styrelsen, säger styrelsens ordförande Åke Näslund till Ljusnan.

”De gjorde inget olagligt”
De två jägarna som utpekats som ansvariga för jakten var med på mötet för att ha möjlighet att bemöta anklagelserna.
– Vi kan inte finna att de här två jägarna gjort något olagligt. Sättet de jagat på är inte förbjudet. Däremot tycker vi att det oetiskt att jaga efter vägar och hålla på att bloda ner efter sig. Därför gör vi den här åtgärden och därför tar vi det här beslutet. Det kan ju få fler att tänka efter, säger Åke Näslund till Ljusnan.
De två jägarna som nu blivit avstängda tar beskedet bra.
– Vi är nöjda med det beslut som togs, båda två. Det är klart att det bästa för oss hade väl varit om det inte blivit någonting alls av det här, säger Leif Olsson, en av de två jägarna, till Ljusnan.

Kommentera     Tipsa en vän     Skriv ut




Kommentarer
5. Just så, Moose Anonym 2007-12-20
4. Oetisk jakt Moose 2007-12-20
3. Så det är därför... Anonym 2007-12-19
2. Jaktbrott Stefan 2007-12-19
1. Inte gjort något olagligt? Kenneth Erikson 2007-12-19


Mest kommenterade denna vecka

webvoter-omröstning
Genomför du eftersök vid viltolyckor?

Ja jag gör eftersök vid trafikolyckor
Nej jag bojkottar eftersök vid trafikolyckor
Nej jag ingår inte i eftersöksorganisationen

Se resultat


Länkar

Jägarnas Riksförbund - Landsbygdens Jägare

På G Extra

Statligtjaktkort.se

Jägarnas Blogg


Jägarmarknaden








Alternative content





Jakt & Jägare
Slottsgatan 21
722 11, Västerås
Telefon: 021-14 78 50
Fax: 021-14 73 50
E-post: jakt.jagare@jrf-lj.org
Ansvarig utgivare: Anders Ljung, utsedd av Jägarnas Riksförbund.
anders.ljung@jrf-lj.org
Dela |
Producerad med Textalk Webnews