Alternative content

Alternative content







Jaktfilmer
Jakt & Jägare

     Tipsa oss om nyheter!
     Skriv en insändare








Påkörd varg söktes med helikopter


Mikael Moilanen 2011-10-31

Polisen i Gävleborg satte in helikopter för att söka efter en påkörd varg. (Arkivbild)
Bild: Shutterstock.com

Polisen i Gävleborg satte in helikopter för att söka efter en påkörd varg. (Arkivbild)

Polisen i Gävleborg tar till nya metoder för att finna trafikskadat vilt. I torsdags skickade man upp en helikopter för att söka efter en varg som blivit påkörd i Sandvikens kommun.
– Ett bra hjälpmedel när det handlar om att förkorta ett djurs lidande, säger Hans-Olof Sundström vid gävleborgspolisen.

Han är länsansvarig för trafikolyckor och tog befälet när en kvinna runt lunchtid körde på en varg strax väster om Jäderfors. Vargen fick en smäll över bakbenen och flög ned i diket. Därifrån reste den sig och lommade iväg över ett fält.
Länsstyrelsens naturbevakare med specialtränad eftersökshund spårade vargen i 1200 meter, men utan att hitta blod, legor eller annat som tydde på att vargen var skadad. Varghår på ena strålkastaren på bilen var det enda spåret efter olyckan.
Då satte Hans-Olof Sundström in en helikopter i sökandet.

En halvtimmes flygspaning
– Jag funderade på om det kunde finnas någon helikopter i närheten. Då hade vi sådan tur att det passerade en helikopter som varit i Stockholm på service och var på väg till Jämtland. De stannade till här och letade efter vargen en halvtimme, berättar Hans-Olof Sundström.
Helikoptern hovrade bland annat över skogsdungar, men därifrån sprang det bara ut rådjur och rävar och annat småvilt.

• Hur mycket kostade helikopterinsatsen?
– Ingenting. Det är ingenting vi blir debiterade för, svarar Hans-Olof Sundström.

• Hur tror du att allmänheten uppfattar att ni sätter in helikopter i eftersök av trafikskadat vilt?
– Jag har inte reflekterat över hur det ser ut. Men vargen är ett svårt vilt att få tag i och då är helikoptern ett bra hjälpmedel. Man ska använda de resurser som finns, svarar Hans-Olof Sundström.

• Betyder det att ni kommer att sätta in helikopter när älgar och rådjur och annat vilt är inblandade i trafikolyckor?
– Det får man pröva från fall till fall. Det kan hända att vi tar helikopter för att avliva älgar också. Det är ett väldigt smidigt hjälpmedel, kommenterar Hans-Olof Sundström.

Kommentera     Tipsa en vän     Skriv ut




Kommentarer
19. Eftersök 2011-11-03
18. TE RK 2011-10-31
17. Svar till Torbjörn Sanna 2011-10-31
16. Ja du, TE Hälge 2011-10-31
15. Ja du Torbjörn Helen 2011-10-31
14. Otroligt Biggles 2011-10-31
13. Till flera här Torbjörn Eriksson 2011-10-31
12. Oerhört slöseri! Jerka 2011-10-31
11. Droppen Västmanlänning 2011-10-31
10. Otroligt!! J.O. 2011-10-31
9. Inte bara... RK 2011-10-31
8. Fantastiskt SkOG i Småland 2011-10-31
7. WOW! imponerad 2011-10-31
6. Menar Rävalars 2011-10-31
5. vad bra håkan o dogge 2011-10-31
4. Vargen igen Norrgarde 2011-10-31
3. Äntligen! Larsson 2011-10-31
2. Bra polisen!!!!!!!!!!! Jeff 2011-10-31
1. Oj gratis! Hälge 2011-10-31


Mest kommenterade denna vecka

webvoter-omröstning
Genomför du eftersök vid viltolyckor?

Ja jag gör eftersök vid trafikolyckor
Nej jag bojkottar eftersök vid trafikolyckor
Nej jag ingår inte i eftersöksorganisationen

Se resultat


Länkar

Jägarnas Riksförbund - Landsbygdens Jägare

På G Extra

Statligtjaktkort.se

Jägarnas Blogg


Jägarmarknaden








Alternative content





Jakt & Jägare
Slottsgatan 21
722 11, Västerås
Telefon: 021-14 78 50
Fax: 021-14 73 50
E-post: jakt.jagare@jrf-lj.org
Ansvarig utgivare: Anders Ljung, utsedd av Jägarnas Riksförbund.
anders.ljung@jrf-lj.org
Dela |
Producerad med Textalk Webnews