Alternative content

Alternative content







Jaktfilmer
Jakt & Jägare

     Tipsa oss om nyheter!
     Skriv en insändare








Polisen brydde sig inte om påkörda vildsvin


2006-11-27

Eftersök på trafikskadade vildsvin bör innebära ersättning till jägarna som gör det svåra och ibland farliga jobbet.
Bild: Robert Jidesjö

Eftersök på trafikskadade vildsvin bör innebära ersättning till jägarna som gör det svåra och ibland farliga jobbet.

Först efter sju timmar ringde polisen eftersöksjägare sedan en bilist krockat med vildsvin cirka fem kilometer väster om Skogaby på vägen mot Laholm. Klockan 23.37 larmade bilföraren polisens länskommunikationscentral i Halmstad och förklarad att han kolliderat med ett vildsvin som var dött.

Polisen åkte inte ut till olycksplatsen. Först efter sju timmar blev jägaren Krister Östensson ombedd att ta hand om det döda vildsvinet.
Väl på plats hittade han tre påkörda grisar vid vägen på en sträcka av ett par hundra meter.
Vildsvinen kördes till Arne Ohlsson i Timmershult. Djuren visade sig ha skador som i ett par fall troligtvis inte varit omedelbart dödande, enligt Hallandsposten.
Ingen vet om fler vildsvin påkörts och lämnat platsen. Grannar säger att de sett flockar med ett 20-tal grisar vid vägen.
– Det är klart att en eftersöksjägare ska kontaktas direkt. Någon måste ju ta hand om djuret, oavsett om det är skadat eller dött, säger polisens informationschef Christer Harplinger till Hallandsposten.

Bör få ersättning för eftersök
Det var olämpligt att det dröjde så länge, förklarar han. Samtidigt sätter händelsen eftersöksvillkoren i fokus.
Eftersöksjägarna som gör eftersök på statens vilt får ersättning ur viltvårdsfonden. I övrigt sker eftersöksarbetet ideellt av jägarna.
Eftersök på vildsvin ger alltså ingen ersättning trots att hundar kan skadas om skadade vildsvin går till attack.
Jordbruksdepartementet ska presentera ett förslag på hur ersättningsfrågan kan lösas.
Christer Harplinger anser att det inte bör göras någon skillnad mellan statens vilt och annat vilt när det gäller ersättning för eftersök i samband med trafikolyckor.
– Det är rimligt att allt trafikskadat vilt tas om hand, uppspåras och avlivas så fort som möjligt. Ett skadat vildsvin lider inte mindre än en skadad älg, säger han till Hallandsposten.

Kommentera     Tipsa en vän     Skriv ut






Mest kommenterade denna vecka

webvoter-omröstning
Genomför du eftersök vid viltolyckor?

Ja jag gör eftersök vid trafikolyckor
Nej jag bojkottar eftersök vid trafikolyckor
Nej jag ingår inte i eftersöksorganisationen

Se resultat


Länkar

Jägarnas Riksförbund - Landsbygdens Jägare

På G Extra

Statligtjaktkort.se

Jägarnas Blogg


Jägarmarknaden








Alternative content





Jakt & Jägare
Slottsgatan 21
722 11, Västerås
Telefon: 021-14 78 50
Fax: 021-14 73 50
E-post: jakt.jagare@jrf-lj.org
Ansvarig utgivare: Anders Ljung, utsedd av Jägarnas Riksförbund.
anders.ljung@jrf-lj.org
Dela |
Producerad med Textalk Webnews