Alternative content

Alternative content







Jaktfilmer
Jakt & Jägare

     Tipsa oss om nyheter!
     Skriv en insändare








Polisen vill inte kräva friskintyg för vapenägare


Anders Ljung 2008-01-24

Den som blir sjuk kan vara olämplig som vapenägare. Läkare måste därför anmäla till polisen om en patient till exempel är farlig för andra. Sedan kollar polisen om den sjuke har vapentillstånd.
Bild: Dan Törnström

Den som blir sjuk kan vara olämplig som vapenägare. Läkare måste därför anmäla till polisen om en patient till exempel är farlig för andra. Sedan kollar polisen om den sjuke har vapentillstånd.

RPS, Rikspolisstyrelsen, stöder inte förslaget från Socialstyrelsen och läkarförbundet att vapenägare ska tvingas skaffa friskintyg. – Vad har vi för nytta av läkarintyg vart tredje år om en vapenägare blir sjuk strax efter läkarkontrollen? Det är bättre att jobba för att läkarnas nuvarande anmälningsplikt fungerar, säger Carina Vangstad, ansvarig för vapenfrågor på Rikspolisstyrelsen.

Det finns drygt 645 000 vapenägare i Sverige, som har vapenlicenser för jakt eller målskytte.
Det var tragedin i Rödeby som ledde till att Socialstyrelsen gav stöd till ett tidigare utspel från Läkarförbundet. Läkarna vill slippa sin anmälningsplikt, som infördes den 1 juli 2006. Läkare med en patient som till exempel fått dålig syn, är självmordsbenägen, eller farlig för andra ska anmäla detta till polisen.

Omhändertar vapen för sjuka
Sedan kontrollerar polismyndigheten om
patienten har vapentillstånd. I så fall kan polisen omhänderta den sjukes vapen och sedan ta ställning till om tillstånden ska återkallas.
Frågan om att kräva läkarintyg när någon ansöker om vapentillstånd och att sedan regelbundet läkarundersöka vapenägare har dryftats i RPS-ledningen.
– Ska vi behöva vänta tre år innan det visar sig att någon blivit sjuk strax efter läkarkontrollen? undrar Carina Vangstad.
– Vi håller fast vid den nuvarande anmälningsplikten, som nu ska utvärderas.

Hur många har anmälts?
Senast den sista januari ska landets 21 polismyndigheter ha lämnat in en redovisning, som sedan sammanställs av RPS.
– Vi vill bland annat veta hur många anmälningar de fått in och hur många gånger det lett till återkallande av vapentillstånd, kommenterar Carina Vangstad.
Resultatet kommer att skickas till Socialstyrelsen och justitiedepartementet.
– Frågan är vad läkarna har för skäl att inte sköta sin anmälningsplikt? undrar Carina Vangstad.
– Det här är det bästa systemet om det sköts på rätt sätt av läkarna, fastslår hon.

Kommentera     Tipsa en vän     Skriv ut




Kommentarer
1. Friskintyg kenneth Johansson 2008-01-24


Mest kommenterade denna vecka

webvoter-omröstning
Genomför du eftersök vid viltolyckor?

Ja jag gör eftersök vid trafikolyckor
Nej jag bojkottar eftersök vid trafikolyckor
Nej jag ingår inte i eftersöksorganisationen

Se resultat


Länkar

Jägarnas Riksförbund - Landsbygdens Jägare

På G Extra

Statligtjaktkort.se

Jägarnas Blogg


Jägarmarknaden








Alternative content





Jakt & Jägare
Slottsgatan 21
722 11, Västerås
Telefon: 021-14 78 50
Fax: 021-14 73 50
E-post: jakt.jagare@jrf-lj.org
Ansvarig utgivare: Anders Ljung, utsedd av Jägarnas Riksförbund.
anders.ljung@jrf-lj.org
Dela |
Producerad med Textalk Webnews