Alternative content

Alternative content







Jaktfilmer
Jakt & Jägare

     Tipsa oss om nyheter!
     Skriv en insändare








Protester stoppar vargvalpsflytt?


Marie Pott 2012-02-16

Efter påtryckningar säger Orsa Björnpark nej till att bidra med vargvalpar till projektet att sätta ut dem hos vilda vargfamiljer. Även Järvzoo tvekar till att vara med, och andra djurparker är inne på samma tankebanor, rapporterar Svenska Dagbladet.

Orsa Björnpark har bestämt sig för att inte vara med i projektet med att sätta ut vargvalpar hos vilda fosterfamiljer. Beslutet är taget på grund av att många boende i Orsa och i trakten runt omkring känner ett stort motstånd mot varg.
– I de här vargtäta kommunerna är det för en betydande del av befolkningen ett kontroversiellt projekt. Det är mycket känslor och många som diskuterar det. Skulle vi delta så försvåras våra möjligheter att stå som en opartisk aktör. Vi försöker samarbeta med både motståndare och förespråkare till vargen, med samer och jaktorganisationer såväl som naturskyddsföreningen och rovdjursföreningen, säger Torbjörn Wallin, koncernchef för Grönklittsgruppen, till Svenska Dagbladet, SvD.

Andra tankar efter indraget slaktavfall
På Järvzoo har man tidigare varit engagerade i arbetet kring utplacering av vargvalpar. Men nyligen slutade Delsbo slakteri att leverera slaktavfall som går till utfodring av parkens rovdjur.
– Det är av solidaritetsskäl med våra leverantörer. En del av dem sitter på pass hela nätterna för att skydda sina djur mot björn och varg, och samtidigt backar vi upp Järvzoo med gratis foder, säger Bengt Eriksson, vd för slakteriet, till SvD.
Strypningen av tio ton gratis slaktavfall blir kännbart för Järvzoo, och åtgärden gör att parken funderar över hur de ska ställa sig i vargvalpsfrågan.
– Det kan vara ett vågspel för Järvzoo som är en liten privat park. Det blir både goodwill och badwill, säger Olle Larsson, vd för Järvzoo, till SvD.

Motståndet kan bli ekonomisk fråga
Det slutgiltiga beslutet tas av Svenska Djurparksföreningen. Föreningens ordförande Mats Höggren menar att djurparkerna som har varg känner av allmänhetens känslor för vargen.
– Alla djurparker som har varg känner nog av polariseringen, att folk antingen hatar eller älskar vargen. Och det kan få en ekonomisk innebörd. Vi är rädda om branschens trovärdighet och varumärke, fler ska tycka att det vi gör är bra än de som tycker det är dåligt, säger han till SvD.

Vill att kraven uppfylls
Av åtta möjliga djurparker har fem sagt att de är positiva till att bidra med vargvalpar, men bara om alla krav kring projektet blir uppfyllda. Dessutom är det bara två av de parkerna som har valpar i år.
– Vår policy är att vi är beredda att samarbeta med staten, men förbehållet är att valparna fredas så att de kan fortplanta sig och att den lokala förankringen finns där. Men det som har hänt Järvzoo är ett konkret exempel på bristande lokal förankring, säger Mats Höggren till SvD.

"Kan bli svårt"
Helene Lindahl Vik på Naturvårdsverket tycker att det är synd att vargmotståndarna riktar sitt missnöje mot djurparkerna. Det är dessutom svårt att säga om det blir någon valputsättning i år.
– Jag tror det kommer att bli svårt om det år. Vi hoppas att vi kan föra ut budskapet att det här är något som är bra, säger Helene Lindahl Vik till SvD.

Kommentera     Tipsa en vän     Skriv ut




Kommentarer
10. Strunta i... Micke 2012-02-17
9. Dte christer 2012-02-17
8. Äntligen sylvia 2012-02-16
7. Bojkotta djurparker Roland Ström 2012-02-16
6. Bidrag till Nordens Ark Kalle M A 2012-02-16
5. Jippi Stefan 2012-02-16
4. Helen vad är det som är bra? Hans Karlsson 2012-02-16
3. Hallå där! GW 2012-02-16
2. Synd? Filip 2012-02-16
1. Vargmotståndarna.... Lotta 2012-02-16


Mest kommenterade denna vecka

webvoter-omröstning
Genomför du eftersök vid viltolyckor?

Ja jag gör eftersök vid trafikolyckor
Nej jag bojkottar eftersök vid trafikolyckor
Nej jag ingår inte i eftersöksorganisationen

Se resultat


Länkar

Jägarnas Riksförbund - Landsbygdens Jägare

På G Extra

Statligtjaktkort.se

Jägarnas Blogg


Jägarmarknaden








Alternative content





Jakt & Jägare
Slottsgatan 21
722 11, Västerås
Telefon: 021-14 78 50
Fax: 021-14 73 50
E-post: jakt.jagare@jrf-lj.org
Ansvarig utgivare: Anders Ljung, utsedd av Jägarnas Riksförbund.
anders.ljung@jrf-lj.org
Dela |
Producerad med Textalk Webnews