Alternative content

Alternative content







Jaktfilmer
Jakt & Jägare

     Tipsa oss om nyheter!
     Skriv en insändare








Renägarna i Tåssåsen desperata


2008-02-25

Renägarna i Tåssåsens sameby i Oviksfjällen har stora problem med vargen, som fortfarande härjar bland renarna. På en vecka har många renar gått åt, rapporterade Östersunds-Posten torsdagen den 21 februari. – 13-14 döda renar har hittats sedan förra torsdagen, säger Bert-Ivan Mattson, länsstyrelsens naturbevakare, till Östersunds-Posten.

Daniel Persson är renägare i samebyn. Han hittade fem döda renar under onsdagen och misstänker att vargen tagit åtminstone tre av dem.
– De ena var tagen igår, ett par timmar innan jag kom till platsen. Den var tagen i halsen. Två andra var tagna 50 meter från varandra, säger Daniel Persson till Östersunds-Posten.
Länsstyrelsens naturbevakare har konstaterat att två vargar finns i Oviksfjällen och att renar rivits av dem.
Tåssåsens sameby har ansökt om skyddsjakt. Ännu har inte Naturvårdsverket tagit beslut. Länsstyrelsen och Viltskadecenter har rekommenderat skyddsjakt. Nu inväntas svar från Sametinget och resultat från DNA-analyser som tagits.

”Bedrövligt att det inte händer något”
Samebyn anser att beslutet dröjer för länge.
– Det känns bedrövligt att det inte händer något. De vet vilka problem vi dras med och ändå tar det sådan tid att driva igenom beslut, säger Daniel Persson till Östersunds-Posten.
– Vargarna härjar ju fortfarande hejvilt. Vi mister renar så gott som varje dygn. Vi kommer att söka ersättning för de renar som hittats. Det är konstigt att beslutet tar så lång tid. Ju fortare de behandlar ärendet, desto billigare blir det för dem, säger Niklas Johansson, ordförande i Tåssåsens sameby.
Naturvårdsverket räknar med att kunna ta beslut om skyddsjakt denna vecka.

Kommentera     Tipsa en vän     Skriv ut




Kommentarer
3. Beslut? Henrik 2008-02-25
2. Rätt men ändå fel Anders. Sven 2008-02-25
1. Fler än samerna är desperata Anders i Vargland 2008-02-25


Mest kommenterade denna vecka

webvoter-omröstning
Genomför du eftersök vid viltolyckor?

Ja jag gör eftersök vid trafikolyckor
Nej jag bojkottar eftersök vid trafikolyckor
Nej jag ingår inte i eftersöksorganisationen

Se resultat


Länkar

Jägarnas Riksförbund - Landsbygdens Jägare

På G Extra

Statligtjaktkort.se

Jägarnas Blogg


Jägarmarknaden








Alternative content





Jakt & Jägare
Slottsgatan 21
722 11, Västerås
Telefon: 021-14 78 50
Fax: 021-14 73 50
E-post: jakt.jagare@jrf-lj.org
Ansvarig utgivare: Anders Ljung, utsedd av Jägarnas Riksförbund.
anders.ljung@jrf-lj.org
Dela |
Producerad med Textalk Webnews