Alternative content

Alternative content







Jaktfilmer
Jakt & Jägare

     Tipsa oss om nyheter!
     Skriv en insändare








Snöbrist, sabotage och hot försvårade lojakten


Anders Ljung 2008-04-01

Brist på spårsnö, sabotage mot fällfångst och hot bidrog till en mindre lyckad lojakt i Västmanland. Det var ett lodjur kvar på kvoten när jakten var slut den sista mars. Naturvårdsverket beslutade att jägarna skulle få fälla fem lodjur från och med första mars.

– Antagligen är det brist på snö som gjort att inte alla fem lodjur kunde fällas, säger Göte Hamplin, jakthandläggare på länsstyrelsen i Västmanland.
– Västmanland är det enda länet som inte haft snö under lojakten, konstaterar Lars Björk, Jägareförbundets jaktvårdskonsulent.
Den 2 mars togs en hona i fälla i Haraker. Två dagar senare blev ytterligare en hona skjuten som gått in en fälla i Haraker.
Den 27 mars sköts två honor under jakt med hund i Godkärra-trakten.

Vågade inte använda fällor
Sabotage mot minst en fälla och uppgifter på webben om aktioner ledde säkert till att flera fällor aldrig kom till användning.
– Jag har talat med flera jägare som sagt att de inte ville göra i ordning fällor och anmäla dem till länsstyrelsen, säger Lars Björk.
Länsstyrelsens miljövårdsdirektör Lise-Lotte Norin, som också är jaktmotståndare och aktiv i Djurens rätt och Rovdjursföreningen, har polisanmält en lofälla där märkningen tagits bort.

Tyckte jägaren skulle skjutas
– Den fällan har saboterats två gånger. Någon har åkt bil till bommen och sedan cyklat fram till fällan och petat till den så den slog igen, förklarar Lars Björk.
– Rovdjursföreningen skrev att medlemmar skulle ut och göra egenkontroller av fällor. Någonstans på webben skrevs dessutom att fällans ägare skulle krypa in själv i fällan och skjutas med ett skott, tillägger Lars Björk.
– Vi har aldrig haft några hot på vår webbsida eller sådana uppmaningar som Lars Björk påstår om aktioner, säger Tatjana Kontio, webbansvarig för Rovdjursföreningen.
– Däremot har vi haft ett debattinlägg som först var publicerat i Vestmanlands Läns Tidning. Det var Olov Trosten i Rovdjursföreningen som uppmanade att anmäla omärkta fällor. Det kan väl vilken medborgare som helst hålla med om, säger hon.

Kommentera     Tipsa en vän     Skriv ut




Kommentarer
2. Vi jägare råttfällan 2008-04-02
1. Äh Anonym 2008-04-02


Mest kommenterade denna vecka

webvoter-omröstning
Genomför du eftersök vid viltolyckor?

Ja jag gör eftersök vid trafikolyckor
Nej jag bojkottar eftersök vid trafikolyckor
Nej jag ingår inte i eftersöksorganisationen

Se resultat


Länkar

Jägarnas Riksförbund - Landsbygdens Jägare

På G Extra

Statligtjaktkort.se

Jägarnas Blogg


Jägarmarknaden








Alternative content





Jakt & Jägare
Slottsgatan 21
722 11, Västerås
Telefon: 021-14 78 50
Fax: 021-14 73 50
E-post: jakt.jagare@jrf-lj.org
Ansvarig utgivare: Anders Ljung, utsedd av Jägarnas Riksförbund.
anders.ljung@jrf-lj.org
Dela |
Producerad med Textalk Webnews