Alternative content

Alternative content







Jaktfilmer
Jakt & Jägare

     Tipsa oss om nyheter!
     Skriv en insändare








Sorkinsamling avslöjar dvärgbandmask


2011-03-21

Under april ska Statens veterinärmedicinska anstalt, SVA, samla in smågnagare, i första hand sorkar, i det området där den dvärgbandmaskinfekterade räven sköts i december ifjol. Syftet är att bland annat att klarlägga var smittan finns.

Sorkar är, till skillnad från räv, mer stationära med hemområden, i regel från några hundra till något tusental kvadratmeter i storlek. Det betyder att om forskarna hittar dvärgbandmasksmitta, så vet man var den finns, skriver statsveterinären Erik Ågren i ett pressmeddelande.
Det smittade räven kan ha smittats i närheten av Lanneröd där den sköts, men den kan också ha smittats flera kilometer eller mil bort. Andelen smittade sorkar förväntas vara lägre än andelen smittade rävar och för att få säkra resultat måste en omfattande insamling av sorkar ske.

Snabb start
Sannolikheten att påvisa smittade sorkar är störst efter snösmältningen innan reproduktionen kommer igång. Jordbruksverket har därför beslutat att insamling av sorkar ska påbörjas så snart det är möjligt.
Insamlingen sker i samarbete med forskare från Sveriges Lantbruksuniversitet i Umeå och SVA. Förberedelserna på plats startar under mars/april och de insamlade gnagarna ska analyseras vid Sveriges Lantbruksuniversitet i Umeå och vid SVA. Resultat av undersökningarna förväntas vara klara i maj/juni. Förutom förekomsten av dvärgbandmask vill forskarna också veta vilka smågnagararter som är inblandade i parasitens livscykel.

Kommentera     Tipsa en vän     Skriv ut




Kommentarer
8. Till Koll på fakta Harmagedon 2011-03-22
7. Fel ute! Ung Jägare 2011-03-22
6. Till harmagedon också smålänning 2011-03-22
5. Till harmagedon också smålänning 2011-03-22
4. Till Koll på fakta Harmagedon 2011-03-22
3. Till: Smålänningen Koll på fakta 2011-03-22
2. Vi får nog lägga vår tillit till jaktgudinnan ...otur när jag tänker. 2011-03-21
1. Varför... Smålänning 2011-03-21


Mest kommenterade denna vecka

webvoter-omröstning
Genomför du eftersök vid viltolyckor?

Ja jag gör eftersök vid trafikolyckor
Nej jag bojkottar eftersök vid trafikolyckor
Nej jag ingår inte i eftersöksorganisationen

Se resultat


Länkar

Jägarnas Riksförbund - Landsbygdens Jägare

På G Extra

Statligtjaktkort.se

Jägarnas Blogg


Jägarmarknaden








Alternative content





Jakt & Jägare
Slottsgatan 21
722 11, Västerås
Telefon: 021-14 78 50
Fax: 021-14 73 50
E-post: jakt.jagare@jrf-lj.org
Ansvarig utgivare: Anders Ljung, utsedd av Jägarnas Riksförbund.
anders.ljung@jrf-lj.org
Dela |
Producerad med Textalk Webnews