Jaktfilmer
Jakt & Jägare

     Tipsa oss om nyheter!
     Skriv en insändare








Ny vargincident väster om Sundsvall

Spöade Nox vargen?


Mikael Moilanen 2012-09-07

Märkt efter fighten. Jämthunden Nox har ett jack under vardera ögat. Ägaren Krister Bergman tror att han slogs med vargen.


Märkt efter fighten. Jämthunden Nox har ett jack under vardera ögat. Ägaren Krister Bergman tror att han slogs med vargen.



En ny incident mellan varg och hund inträffade tidigt på fredagsmorgonen väster om Sundsvall. Men den här gången kan vargen ha fått stryk.

– Min jämte är rejält stor och vargen försvann med väldig fart från platsen, säger jägaren och hundägaren Krister Bergman.



 
Så här ser skadan under det andra ögat ut.
 Så här ser skadan under det andra ögat ut.

Det är en månad sedan som gråhundstiken Stella attackerades av varg i Fränsta väster om Sundsvall. Hon fick en mängd hugg och skadades svårt. På fredagsmorgonen var det dags för nästa incident i ett möte mellan varg och hund i området. Den här gången bara fyra kilometer fågelvägen från den plats Stella attackerades.

– Klockan var runt 06.30 när jag släppte Nox i ett område vi kallar för Långmarken. Efter ett litet tag började han nosa ivrigt i spår och bar iväg, berättar Krister Bergman.


Sprang förbi i hög fart
Hans sambo Eva Broström satt på pass alldeles i närheten och plötsligt kom det ett djur förbi henne i hög fart.
– Den kom bara 15 meter från mitt pass och först trodde jag att det var en hund. Men sen såg jag att det var en stor varg, berättar Eva Broström.

Hennes intryck av vargens utseende stämmer väl överens med den minnesbild Stellas ägare, Andreas Lindgren, har av den; stor med gula sidor och väldigt mörk rygg.

– I efterhand förstår jag att Nox satte av i vargens spår och när de stötte ihop blev det nog slagsmål. Han är normalt väldigt snäll men det kan hända att han tog strid med vargen så att den flydde, säger Krister Bergman.


Stor jämte
Nox är fem år gammal, alltså i sin krafts dagar, och ligger i den övre regionen för hur stora jämthundshanar får vara. Han mäter omkring 65 centimeter i manken, tror Krister Bergman.

Vargen fick också in minst ett hugg. Nox har två märken i ansiktet, ett under vardera öga. Krister Bergman tror att vargen har huggit Nox rakt över huvudet och att hörntänder från underkäken och överkäken penetrerat huden under ögonen på honom.

– Han ser ut att må bra, men veterinärerna säger att han kan ha fått fler hugg som inte syns eftersom det inte gått hål i huden. Därför ska jag hålla koll på att han inte börjar må dåligt, för då kan det vara fråga om invärtes skador, berättar Krister Bergman.


Stoppar löshundsjakten
Hans jaktlag ställde in jakten för dagen och kommer inte att släppa några hundar den närmaste tiden.

– Vi har informerat omkringliggande jaktlag. Själva har vi bestämt att gå ut tidigt på mornarna och vaka lite, för att se om vi kan skjuta älgar som rör sig i gryningen, säger Krister Bergman.


Kommentera     Tipsa en vän     Skriv ut




Kommentarer
14. emiljano! John 2012-09-08
13. större hundar! emiljano 2012-09-08
12. Lösningen på vargproblematiken? Zebdog 2012-09-08
11. Svar till #2 Per Murenius Dalajägare 2012-09-08
10. Fegis svendahl 2012-09-08
9. Spöade Nox vargen? NEJ. H Gustavsson 2012-09-08
8. Harmagedon. Kenneth Erikson 2012-09-08
7. Stannar inte kvar? Harmagedon 2012-09-07
6. Jämthundshanar? Fredrik 2012-09-07
5. Positionen tack Dick Broman 2012-09-07
4. Spöade Nox vargen? John 2012-09-07
3. Beställning Nästgårdsjägare 2012-09-07
2. samer Per Murenius 2012-09-07
1. Måste Nox avlivas nu? p 2012-09-07


Dela |

Mest kommenterade denna vecka

webvoter-omröstning
Laddar du din egen ammunition?

Ja
Nej

    Se resultat




Länkar

Jägarnas Riksförbund - Landsbygdens Jägare

På G Extra

Statligtjaktkort.se

Jägarnas Blogg


Jägarmarknaden












Alternative content





Jakt & Jägare
Slottsgatan 21
722 11, Västerås
Telefon: 021-14 78 50
Fax: 021-14 73 50
E-post: jakt.jagare@jrf-lj.org
Ansvarig utgivare: Anders Ljung, utsedd av Jägarnas Riksförbund.
anders.ljung@jrf-lj.org
Producerad med Textalk Webnews