Alternative content

Alternative content







Jaktfilmer
Jakt & Jägare

     Tipsa oss om nyheter!
     Skriv en insändare








Två lodjursföryngringar i Sörmland


Dan Törnström 2009-01-08

Vid länsstyrelsens rovdjursinventering i Sörmland den gångna helgen hittades två lodjursföryngringar och ett vargspår.

Rovdjursinventeringen i Sörmland gjordes helgen före trettondagshelgen, då det fanns nysnö. Merparten av de som inventerade jobbade frivilligt, bland annat omkring 150 jägare. Det främsta syftet var att få svar på hur lodjursstammen ser ut.
Preliminärt har man hittat två föryngringar.
– Men vi har konstaterat spår efter desto fler individer vilket kan tyda på att det i flera fall inte blivit några ungar, säger Karl Ingvarsson på länsstyrelsen till tidningen Folket.
Han tror också att den varg som man hittade spår efter alldeles nära gränsen till Östergötland, vilket Jakt & Jägare rapporterade om för några dagar sedan, kan ha varit samma varg som kom från Bergslagen och i somras dödade åtta får i Stora Sundby utanför Eskilstuna.
I inre Sörmland hittade man spår efter utter och enligt Ingvarsson finns det också indikationer på att Kungsörnen återtagit sina jaktmarker i den södra delen av Sörmland. Rovdjursinventeringen ska sammantällas och läggas ut på länsstyrelsens hemsida, troligen inom några veckor.

Kommentera     Tipsa en vän     Skriv ut






Mest kommenterade denna vecka

webvoter-omröstning
Genomför du eftersök vid viltolyckor?

Ja jag gör eftersök vid trafikolyckor
Nej jag bojkottar eftersök vid trafikolyckor
Nej jag ingår inte i eftersöksorganisationen

Se resultat


Länkar

Jägarnas Riksförbund - Landsbygdens Jägare

På G Extra

Statligtjaktkort.se

Jägarnas Blogg


Jägarmarknaden








Alternative content





Jakt & Jägare
Slottsgatan 21
722 11, Västerås
Telefon: 021-14 78 50
Fax: 021-14 73 50
E-post: jakt.jagare@jrf-lj.org
Ansvarig utgivare: Anders Ljung, utsedd av Jägarnas Riksförbund.
anders.ljung@jrf-lj.org
Dela |
Producerad med Textalk Webnews