Alternative content

Alternative content







Jaktfilmer
Jakt & Jägare

     Tipsa oss om nyheter!
     Skriv en insändare








2 000 rävskitar samlas in i Sörmland

Ungrävar skjuts bort i smittzoner?


Anders Ljung 2011-05-08

Redan nu är det tillåtet att skjuta rävungar som lämnat grytet. Dessutom utreds om ungrävar i smittområden ska få skjutas när det inte är normal jakttid.<br />

Redan nu är det tillåtet att skjuta rävungar som lämnat grytet. Dessutom utreds om ungrävar i smittområden ska få skjutas när det inte är normal jakttid.


Det kan bli tillåtet att skjuta bort ungrävar i smittområden även när det inte är normal jakttid.
Fyndet av en räv med dvärgbandmask sydväst om Katrineholm innebär även att närmare 200 jägare samlar in 2 000 rävskitar i området.

Bajsplockandet i Sörmland sker under maj månad. Runt området där maskräven sköts dras en radie på 25 kilometer. Zonen förses med ett rutnät där varje ruta är två gånger två kilometer. I varje ruta tas fyra rävskitar.
Även i Östergötland ska rävskit samlas in.
Insamlingarna sker i ett samarbete mellan Statens veterinärmedicinska anstalt, SVA, och jägarorganisationerna.

Ska inventera rävgryt
Enligt Daniel Ligné på Jägareförbundet förbereds även en grytinventering. Att veta var gryten finns är viktigt om maskmedel ska släppas ut från flygplan.
För att begränsa smittan finns bara två alternativ, att sprida avmaskningsmedel och intensifiera rävjakten.
Just nu utreder Jordbruksverket och Socialstyrelsen om det ska få skjutas ungrävar i det smittade området.
Jakten skulle i så fall kunna bidra till att dämpa utvandringen av ungrävar som ska leta nya revir.
Redan 2009 infördes nya jakttidsregler som gör det möjligt att skjuta rävungar som lämnat grytet. Det innebär att jakt på rävungar, som är upp till ett år gamla, kan ske hela året av viltvårdsskäl. Det är alltså upp till varje person som har jakträtt att ta ett eget beslut att börja skjuta årsungar.

Kommentera     Tipsa en vän     Skriv ut




Kommentarer
7. Ingen utredning behövs Tyskterrier 2011-05-10
6. Varför är det så svårt? Calle Seleborg 2011-05-09
5. Varför är det så svårt? Calle Seleborg 2011-05-08
4. Utreda ? xxx 2011-05-08
3. ÖGA FÖR ÖGA,SKIT FÖR SKIT SOL 2011-05-08
2. Meningslöst Mikroskopet 2011-05-08
1. jag kan ej förstå gicklas 2011-05-08


Mest kommenterade denna vecka

webvoter-omröstning
Genomför du eftersök vid viltolyckor?

Ja jag gör eftersök vid trafikolyckor
Nej jag bojkottar eftersök vid trafikolyckor
Nej jag ingår inte i eftersöksorganisationen

Se resultat


Länkar

Jägarnas Riksförbund - Landsbygdens Jägare

På G Extra

Statligtjaktkort.se

Jägarnas Blogg


Jägarmarknaden








Alternative content





Jakt & Jägare
Slottsgatan 21
722 11, Västerås
Telefon: 021-14 78 50
Fax: 021-14 73 50
E-post: jakt.jagare@jrf-lj.org
Ansvarig utgivare: Anders Ljung, utsedd av Jägarnas Riksförbund.
anders.ljung@jrf-lj.org
Dela |
Producerad med Textalk Webnews