Alternative content

Alternative content







Jaktfilmer
Jakt & Jägare

     Tipsa oss om nyheter!
     Skriv en insändare








Upprörda fårägare i Västra Götaland


2008-08-15

I Hjärtum, Västra Götaland, bjöds tamdjursägare in till ett möte kring vargen av länsstyrelsen. Mötet blev fullsatt och känslorna upprörda, rapporterar ttela.se. Målet är två vargföryngingar per år i länet. Men det är risk för att det redan är uppe i sex föryngringar.

I Bredfjället, det nyaste vargreviret, har varg attackerat tamboskap sex gånger på två månader. Det kan också finnas ett mörkertal.
Mötet inleddes av fårbonden Marianne Carlsson från Ucklum. Hon visade bilder från när vargen attackerat deras får och åtta av dem dödades.
Den stora frågan var om det är rimligt att överhuvudtaget ha varg i Bohuslän, där det är tättbefolkat, mycket får och svår terräng att sätta upp stängsel i.
– Dessutom är här väldigt svårt att kontrollera föryngringen av vargstammen, eftersom det är så lite snö att spåra i, påpekade Marianne Carlsson under mötet.

Kan vara skäl för skyddsjakt
Representanterna från länsstyrelsen höll med Marianne Carlsson. Om föryngringarna redan nu är flerdubbelt jämfört med de regionala rovdjursmålet kan det vara skäl för skyddsjakt. Dessvärre måste föryngringarna bevisas, vilket försvåras av snöbristen. Hoppet står till allmänhetens och viltspårares iakttagelser.
Viltskadecenter deltog på mötet och informerade om förebyggande åtgärder, främst stängsel med eltrådar. Som tamdjursägare kan man söka pengar från länsstyrelsen för att stängsla in sina djur.

Pengarna snart slut
Problemet är att beslutsvägarna är långa och pengarna inte räcker till. Detta upprör många av djurägarna.
– Ni vet exakt hur många fårägare som finns i området. Varför har ni inte gått ut i god tid och frågat oss vilka som behöver stängsel? Det är ni som ska vara aktiva, inte vi, för vi vill inte ha vargen här, säger en man under mötet.
Uttalandet stöddes av många applåder.
De berörda djurägarna uppmanades av en man i publiken att ta kontakt med ansvariga politiker och kräva en förändring av rovdjurspolitiken.
– Jag skulle vilja visa dem dessa får som fortfarande levde efter vargattacken, med magarna uppslitna, hur de led. Det är en fruktansvärd syn, sade Marianne Carlsson på mötet.

Kommentera     Tipsa en vän     Skriv ut




Kommentarer
15. Mårdner: Räddningen Fredde 2008-08-19
14. Lek med skattepengar Anonym 2008-08-18
13. Mårdner Fredde 2008-08-18
12. Mårdner Bjärven 2008-08-18
11. Anders Carlsson Fredde 2008-08-17
10. ”Vi vill inte splittra jägarkåren” John E Mårdner Lycksele 2008-08-17
9. Jag gjorde det Järven 2008-08-16
8. En lek med skattepengar Anders Carlsson 2008-08-16
7. Ouppmärksam läsare 2008-08-16
6. god pressed läsare 2008-08-16
5. Dessvärre inget nytt... Karl-Axel Falk 2008-08-15
4. Är det diktatur? Thjelvar 2008-08-15
3. Lokungen, din idé är utmärkt... fårfarmare i rovdjursbältet (med jägarexamen) 2008-08-15
2. Ja, du Marianne Carlsson Lokungen 2008-08-15
1. Glesbygdspartiet? Helmantel 2008-08-15


Mest kommenterade denna vecka

webvoter-omröstning
Genomför du eftersök vid viltolyckor?

Ja jag gör eftersök vid trafikolyckor
Nej jag bojkottar eftersök vid trafikolyckor
Nej jag ingår inte i eftersöksorganisationen

Se resultat


Länkar

Jägarnas Riksförbund - Landsbygdens Jägare

På G Extra

Statligtjaktkort.se

Jägarnas Blogg


Jägarmarknaden








Alternative content





Jakt & Jägare
Slottsgatan 21
722 11, Västerås
Telefon: 021-14 78 50
Fax: 021-14 73 50
E-post: jakt.jagare@jrf-lj.org
Ansvarig utgivare: Anders Ljung, utsedd av Jägarnas Riksförbund.
anders.ljung@jrf-lj.org
Dela |
Producerad med Textalk Webnews