Alternative content

Alternative content







Jaktfilmer
Jakt & Jägare

     Tipsa oss om nyheter!
     Skriv en insändare








Uppsala län ansluter sig till rovobs.se


Mikael Moilanen 2010-01-01

Nu ska rovdjursobservationer i Uppsala län bli offentliga. Länsstyrelsen har beslutat att ansluta sig till rovobs.se, där allmähetens rapporter om rovdjur läggs ut.

I dag är fyra länsstyrelser i landet anslutna till rovobs.se – Gävleborg, Södermanland, Västmanland och Örebro. På länsstyrelsen i Västra Götalands län fanns i höstas också planer på att bidra till offentlighet genom sajten, men de planerna avskrevs.
Klar är dock att Uppsala län ansluter sig, berättar rovdjurshandläggare Johan Månsson för Sala Allehanda.

”De flesta inte verifierade”
– Det kommer allra högsta grad att bidra till att sprida observationer om varg. Men de flesta rapporter som kommer in till sajten är inte veriferade, utan man får ta rapporterna för vad de är, säger Johan Månsson till Sala Allehanda.
På rovobs.se läggs alla observationer ut. Det anges också om länsstyrelsens personal kvalitetssäkrat uppgifterna, eller om de enbart bygger på de enskilda rapportörernas iakttagelser.

Kommentera     Tipsa en vän     Skriv ut




Kommentarer
5. Lek PAB 2010-01-01
4. Fel fel fel... Tyskterrier 2010-01-01
3. DNA- Ingen lekstuga. Caspers husse 2010-01-01
2. Vilddjur Wilsons matte 2010-01-01
1. Storebror SER dig Sven Eriksson 2010-01-01


Mest kommenterade denna vecka

webvoter-omröstning
Genomför du eftersök vid viltolyckor?

Ja jag gör eftersök vid trafikolyckor
Nej jag bojkottar eftersök vid trafikolyckor
Nej jag ingår inte i eftersöksorganisationen

Se resultat


Länkar

Jägarnas Riksförbund - Landsbygdens Jägare

På G Extra

Statligtjaktkort.se

Jägarnas Blogg


Jägarmarknaden








Alternative content





Jakt & Jägare
Slottsgatan 21
722 11, Västerås
Telefon: 021-14 78 50
Fax: 021-14 73 50
E-post: jakt.jagare@jrf-lj.org
Ansvarig utgivare: Anders Ljung, utsedd av Jägarnas Riksförbund.
anders.ljung@jrf-lj.org
Dela |
Producerad med Textalk Webnews