Alternative content

Alternative content







Jaktfilmer
Jakt & Jägare

     Tipsa oss om nyheter!
     Skriv en insändare








Skottet mot kalven dödade en skidåkare

Var det oaktsamhet?


Anders Ljung 2011-05-01

Att kulan som träffar en älg viker av och ger ett vådaskott har inträffat förr. Men då är det älghundar som träffats av kulor eller kulsplitter. I det här fallet sköts en kalv genom halsen och kulan träffade sedan en skidåkare.
Bild: Arkivbild

Att kulan som träffar en älg viker av och ger ett vådaskott har inträffat förr. Men då är det älghundar som träffats av kulor eller kulsplitter. I det här fallet sköts en kalv genom halsen och kulan träffade sedan en skidåkare.

Fallet med den 32-åriga kvinnan som sköt en älgkalv utanför Ljungby, och med samma skott dödade en 71-årig skidåkare, kommer att handla om var gränserna går för oaktsamhet.
Skytten har åtalats för vållande till annans död och kan få två års fängelse.
Kvinnan hävdar att det var en olyckshändelse och förnekar brott.

Åklagaren Marcus Sjöstrand påstår att den åtalade 32-åringen varit oaktsam genom att inte försäkra sig om att det fanns ett kulfång i terrängen.
– Som jägare gör man en bedömning när man väljer plats att stå på. Hennes bedömning var att det fanns kulfång i form av en mindre kulle, säger hennes advokat Lars Cronqvist till Kvälls Posten.
Enligt polisutredningen träffades älgkalven i halsen. Kulan ändrade sedan riktning och träffade den 71-årige skidåkaren i bröstet när han färdades i en vägkrök 60 meter längre bort.
Att kulan som träffar en älg viker av och ger ett vådaskott har inträffat förr. Men då är det älghundar som har träffats av kulor eller kulsplitter.

Skulle skjuta sin första älg
Den åtalade tog jägarexamen för tio år sedan.
Händelsen inträffade den 4 december förra året och 32-åringen var ute i skogen med en jaktkamrat. Kvinnan skulle få fälla sin första älg, en kalv.
Hon stod på pass på Myllebocksvägen i Sundranäs utanför Ljungby.
I polisförhören berättar hon att hon aldrig varit på platsen tidigare. De hörde på skallen från hunden att drevet närmade sig.
Kort därpå kom en ko med kalv bredvid vägen.
– Springer de får du skjuta, sa hon till jaktkamraten, enligt förundersökningen.
Men ekipaget stannade 40 meter bort.
– Eftersom jag inte skjutit någon älg tidigare bestämde vi att jag skulle skjuta, förklarade 32-åringen till polisen.

Upptäckte en liggande man
Hon siktade på älgkalven och avlossade ett skott. När de sedan gick fram mot den skjutna kalven upptäckte hon att det låg en man 60 meter bort.
– Han låg på vägen med skidorna på fötterna. Min första tanke var att vi hittat en död man och han nog hade legat där sedan i går, berättade kvinnan efteråt.
Men jaktkamraten kände att mannen var varm och ringde SOS Alarm.
De uppmanades att ge mannen konstgjord andning.
­– Medan min jaktkamrat gjorde tryckningar mot mannens bröstkorg blåste jag luft genom munnen på honom. När vi höll på med det såg vi att det fanns blod på mannens kläder.
32-åringen chockades svårt när hon förstod att skidåkaren hade träffats av skottet. Ambulanspersonalen som kommit till platsen fortsatte med återupplivningsförsöket.
– Men jag orkade inte vara kvar. Jag lade mig ner i snön en stund.
Kvinnan var sjukskriven i tre månader efter dödsskjutningen och har haft svårt att prata om händelsen.

Kommentera     Tipsa en vän     Skriv ut




Kommentarer
16. Tecken!!! ( Oyama ) Stampe 2011-05-10
15. Hon har... Smålänning 2011-05-04
14. Hellre fria än fälla Harmagedon 2011-05-02
13. 5 Oyama 2011-05-02
12. Till Tyskterrier Stampe 2011-05-02
11. Var det oaktsamhet ? den gamle kronojägera. 2011-05-02
10. AW Tyskterrier 2011-05-02
9. uppsåt saknas gicklas 2011-05-02
8. Förbjudna skjutvinklar? AW 2011-05-01
7. Viktigt RK 2011-05-01
6. Sorgligt christer 2011-05-01
5. hellre fria än fälla Harmagedon 2011-05-01
4. Bedrövligt med åklagare Tyskterrier 2011-05-01
3. otur finnspetsen 2011-05-01
2. o etiskt Jimbo! 2011-05-01
1. Åklagare A-Licens 2011-05-01


Mest kommenterade denna vecka

webvoter-omröstning
Genomför du eftersök vid viltolyckor?

Ja jag gör eftersök vid trafikolyckor
Nej jag bojkottar eftersök vid trafikolyckor
Nej jag ingår inte i eftersöksorganisationen

Se resultat


Länkar

Jägarnas Riksförbund - Landsbygdens Jägare

På G Extra

Statligtjaktkort.se

Jägarnas Blogg


Jägarmarknaden








Alternative content





Jakt & Jägare
Slottsgatan 21
722 11, Västerås
Telefon: 021-14 78 50
Fax: 021-14 73 50
E-post: jakt.jagare@jrf-lj.org
Ansvarig utgivare: Anders Ljung, utsedd av Jägarnas Riksförbund.
anders.ljung@jrf-lj.org
Dela |
Producerad med Textalk Webnews