Alternative content

Alternative content







Jaktfilmer
Jakt & Jägare

     Tipsa oss om nyheter!
     Skriv en insändare








Bilder:

Vargar dödar vargar


Anders Ljung 2007-05-22

Ringen visar alfahannen i Östra flocken.
Bild: www.isleroyalewolf.org

Ringen visar alfahannen i Östra flocken.

En av tre vargar dödas av andra vargar. Så går det till i den amerikanska nationalparken Isle of Royale. På den isolerade ön har forskare kunnat studera när vargar får härja helt fritt med viltet och varandra. Då är det svält och andra vargar som är de två största dödsorsakerna i vargstammen.

Att vargar dödar vargar är något som svenska vargforskare talar tyst om. De väljer att främst förklara spårlöst försvunna vargar med att de dödats illegalt av jägare.
Bilden tagen den sista januari förra året visar alfahannen för ”East pack”, Östra flocken, i samband med en dödlig strid.
Dramatiken inträffade på ön Isle of Royale.
Östra flocken gjorde ett bakhåll och överraskade två vargar från Chippewa Harbor-flocken vid ett älgkadaver.

Alfahannen slits i stycken
Efter några sekunder och en jakt på cirka 30 meter slet vargar från Östra flocken ledarvargen för Chippewa Harbor-flocken i stycken under en gran.
– Särskilt när människor inte utgör ett hot är vargar som dödar vargar en vanlig dödsorsak i vargstammen, kommenterar John Vucetich, som studerat vargarna på Isle of Royale.
Årligen på ön dödas en av tre vargar av andra vargar, enligt John Vucetich.
Faktum är att just alfadjuren är extra mycket inblandade i vargstrider.
– En typisk ledarvarg dödar två till fyra vargar under sin livstid, förklarar John Vucetich.
De flesta vargarna lever inte längre än cirka fyra år, vilket bara är cirka en tredjedel av vargens möjliga livslängd.

Ett bakhåll vid ett älgkadaver slutar med att ledarvargen för Chippewa Harbor-flocken slits i stycken under en gran (bild H).
Bild: www.isleroyalewolf.org

Ett bakhåll vid ett älgkadaver slutar med att ledarvargen för Chippewa Harbor-flocken slits i stycken under en gran (bild H).


Några dagar efter striden är det här vad som återstod av den dödade alfahannens kropp.
Bild: www.isleroyalewolf.org

Några dagar efter striden är det här vad som återstod av den dödade alfahannens kropp.


Kommentera     Tipsa en vän     Skriv ut






Mest kommenterade denna vecka

webvoter-omröstning
Genomför du eftersök vid viltolyckor?

Ja jag gör eftersök vid trafikolyckor
Nej jag bojkottar eftersök vid trafikolyckor
Nej jag ingår inte i eftersöksorganisationen

Se resultat


Länkar

Jägarnas Riksförbund - Landsbygdens Jägare

På G Extra

Statligtjaktkort.se

Jägarnas Blogg


Jägarmarknaden








Alternative content





Jakt & Jägare
Slottsgatan 21
722 11, Västerås
Telefon: 021-14 78 50
Fax: 021-14 73 50
E-post: jakt.jagare@jrf-lj.org
Ansvarig utgivare: Anders Ljung, utsedd av Jägarnas Riksförbund.
anders.ljung@jrf-lj.org
Dela |
Producerad med Textalk Webnews