Alternative content

Alternative content







Jaktfilmer
Jakt & Jägare

     Tipsa oss om nyheter!
     Skriv en insändare








Vargar hotar mongoliska kulturen


Dan Törnström 2009-05-25

I Mongoliet, i norra Kina, orsakar vargarna allt större problem för djurägarna, som kräver att få jaga varg och freda sin boskap, rapporterar nyhetsbyrån AFP.
Men de ökade problemen behöver inte bero på att vargarna blir fler, utan på brist på naturliga bytesdjur.

Under Mao Zedongs tid som ledare för det kommunistiska Kina bekämpades vargen hårt för att öka matproduktionen. Numera är vargen fredad, men det är däremot inte säkert att ökningen av vargattacker på boskap beror på ökande vargstam.
Vargexperten Gao Zhongxin konstaterar att det lika gärna kan vara tvärtom, trots att de statligt kontrollerade medierna rapporterar att vargarna blir fler tack vare Kinas naturvårdsprogram.

Allt färre bytesdjur
– Vargarna attackerar allt oftare boskap på grund av att de naturliga bytesdjuren blir allt färre, vilket i sin tur beror på förändringarna i landskapet, speciellt ökenutbredningen, säger Gao Zhongxin till AFP.
Vargattackerna har blivit så stort problem att myndigheterna i det mongoliska Alxa-distriktet lät bygga ett tio mil långt stängsel. Djurägare i Alxa har de senaste två åren förlorat 600 får och 300 kameler till vargarna. Liknande rapporter kommer från andra håll i Mongoliet.
Även den kinesiska författaren Lu Jiamin, som levde med mongoliska fåraherdar under kulturrevolutionen, bedömer att vargproblemen tyder på att vargstammen är pressad.

Hot mot kulturen
De åtföljande problemen för djurägarna innebär, konstaterar han, ännu ett hot mot den mongoliska traditionen och kulturen, som många menar snabbt håller på att dö ut under det kinesiska styret.
I december sågs också en varg vid kinesiska muren bara fem mil från Beijing, vilket var första gången på en generation, enligt kinesiska medier.
Hittills har alla försök att häva jaktförbudet på de mongoliska vargarna varit resultatlösa. Enligt Gao Zhongxin växer nu problemet med olaglig jakt på varg.

Kommentera     Tipsa en vän     Skriv ut




Kommentarer
3. Vargen är värst Anders i Vargland 2009-05-26
2. En liten reflektion. KE 2009-05-26
1. Rovdjursföreningen kan väl stängsla Anonym 2009-05-26


Mest kommenterade denna vecka

webvoter-omröstning
Genomför du eftersök vid viltolyckor?

Ja jag gör eftersök vid trafikolyckor
Nej jag bojkottar eftersök vid trafikolyckor
Nej jag ingår inte i eftersöksorganisationen

Se resultat


Länkar

Jägarnas Riksförbund - Landsbygdens Jägare

På G Extra

Statligtjaktkort.se

Jägarnas Blogg


Jägarmarknaden








Alternative content





Jakt & Jägare
Slottsgatan 21
722 11, Västerås
Telefon: 021-14 78 50
Fax: 021-14 73 50
E-post: jakt.jagare@jrf-lj.org
Ansvarig utgivare: Anders Ljung, utsedd av Jägarnas Riksförbund.
anders.ljung@jrf-lj.org
Dela |
Producerad med Textalk Webnews