Alternative content

Alternative content







Jaktfilmer
Jakt & Jägare

     Tipsa oss om nyheter!
     Skriv en insändare








Vargattacker hotar samebyns framtid


Anders Ljung 2007-06-07

I Pirttijärvi sameby river vargen ren gång på gång. Kurt Taavoniku, koncessionsinnehavare, är oroad. Han befarar att ett tiotal renkalvar rivits på sista tiden och att vargattackerna kan leda till slutet för samebyn om det tillåts fortsätta.

Nyligen hittade han en riven kalv på en myr i vargreviret. Halva kroppen var uppäten och resten hade täckts av mossa.
– Det syntes tydliga vargspår i kanten av gropen. Hunden är som en hund, täcker över köttet, säger han till Norrländska Socialdemokraten.
Vargen är försedd med en GPS-sändare och dess rörelser kan följas på distans. Dock får samebyn bara två rapporter om dagen, så att hitta de rivna renarna kan ibland vara svårt.
Det har konstaterats att vargen bildat ett revir som enbart ligger inom Pirttijärvi samebys område.

Närmare 400 renar borta på ett år
Enligt Kurt Taavoniku har ungefär 300-400 renar försvunnit på drygt ett års tid. Både rennäringen och hans eget jobb hotas på grund av vargattackerna.
– Jag är anställd av Pirttijärvi sameby. Många är oroliga. Om renantalet minskar har samebyn inte råd att ha mig anställd, berättar Kurt Taavoniku för Norrländska Socialdemokraten.
Samebyn har ansökt om skyddsjakt på vargen, men länsstyrelsen och Naturvårdsverket har sagt nej.

Kommentera     Tipsa en vän     Skriv ut




Kommentarer
1. Konstigt! Anonym 2007-06-08


Mest kommenterade denna vecka

webvoter-omröstning
Genomför du eftersök vid viltolyckor?

Ja jag gör eftersök vid trafikolyckor
Nej jag bojkottar eftersök vid trafikolyckor
Nej jag ingår inte i eftersöksorganisationen

Se resultat


Länkar

Jägarnas Riksförbund - Landsbygdens Jägare

På G Extra

Statligtjaktkort.se

Jägarnas Blogg


Jägarmarknaden








Alternative content





Jakt & Jägare
Slottsgatan 21
722 11, Västerås
Telefon: 021-14 78 50
Fax: 021-14 73 50
E-post: jakt.jagare@jrf-lj.org
Ansvarig utgivare: Anders Ljung, utsedd av Jägarnas Riksförbund.
anders.ljung@jrf-lj.org
Dela |
Producerad med Textalk Webnews