Alternative content

Alternative content







Jaktfilmer
Jakt & Jägare

     Tipsa oss om nyheter!
     Skriv en insändare








Viltvårdsnämnden i Uppsala vill skjuta 28 lodjur


2008-11-12

Under viltvårdsnämndens sammanträde i början av november togs ett förslag fram om skyddsjakt på 28 lodjur i Uppsala län. Förra jakten var tilldelningen endast sex lodjur i länet.  
Förslaget väcker kritik från Naturskyddsföreningen och Friluftsfrämjandet i länet. De har lämnat in en skriftlig reservation mot beslutet till länsstyrelsen. 

– Vi anser att försiktighetsprincipen ska gälla eftersom inga riktiga områdesinventeringar efter lodjur har kunnat ske de senaste vintrarna i Uppsala län samt angränsande län i brist på snö, kommenterar Cecilia Carlqvist, ordförande i Naturskyddsföreningen i Uppsala län.
Friluftsfrämjandet i Uppland tycker i sin tur att riksdagens
miniminivån för lodjursstammen i Sverige på 300 föryngringar ska uppnås innan jaktkvoten höjs i länet.

Cirka 90 lodjur enligt senaste inventeringen
Enligt den senaste inventeringen, som gjordes 2006, fanns 13-18 familjegrupper i länet, vilket motsvarar cirka 90 lodjur.
Ordförande i viltvårdsnämnden, Lena Johansson, konstaterar att lodjuren har blivit fler. Rapporter från jägare, fler viltolyckor och att rådjuren ändrat sitt beteende är tecken på det.
– Använder man uppräkningsprincipen har familjegrupperna fördubblats. Det skulle innebära 300 lodjur, säger Lena Johansson till Arbetarbladet.

Tål avskjutning på uppåt tio procent
Grimsö forskningsstation anser att den svenska lodjursstammen kan tåla en avskjutning på cirka 5-10 procent.
Naturskyddsföreningen och Friluftsfrämjandet anser att lodjuren inte orsakar så pass mycket skador att det motiverar en så omfattande skyddsjakt som viltvårdsnämnden vill.
Nu ska länsstyrelsen ta ställning till viltvårdsnämndens förslag. Slutligen är det Naturvårdsverket som tar beslut om hur stor tilldelning det ska bli i lodjursjakten.

Kommentera     Tipsa en vän     Skriv ut




Kommentarer
4. Anonym 15.53 Tyskterrier 2008-11-12
3. Ändrat klimat hinder för inventering Mats Eriksson 2008-11-12
2. Hm... Anonym 2008-11-12
1. Enligt forskarna... Tyskterrier 2008-11-12


Mest kommenterade denna vecka

webvoter-omröstning
Genomför du eftersök vid viltolyckor?

Ja jag gör eftersök vid trafikolyckor
Nej jag bojkottar eftersök vid trafikolyckor
Nej jag ingår inte i eftersöksorganisationen

Se resultat


Länkar

Jägarnas Riksförbund - Landsbygdens Jägare

På G Extra

Statligtjaktkort.se

Jägarnas Blogg


Jägarmarknaden








Alternative content





Jakt & Jägare
Slottsgatan 21
722 11, Västerås
Telefon: 021-14 78 50
Fax: 021-14 73 50
E-post: jakt.jagare@jrf-lj.org
Ansvarig utgivare: Anders Ljung, utsedd av Jägarnas Riksförbund.
anders.ljung@jrf-lj.org
Dela |
Producerad med Textalk Webnews