Alternative content

Alternative content







Jaktfilmer
Jakt & Jägare

     Tipsa oss om nyheter!
     Skriv en insändare








Debatt:

Politiska intressen bakom Brå-utredningen


Kenneth Erikson, Kälarne 2007-10-01

Utan att närmare känna till det korrekta arbetssättet för utredaren i detta fall är det väl så att man antingen nöjer sig med en presentation av fakta, eller så framför man rekommendationer till en lösning, om det nu är ett problem.
I detta fall har Brå, Brottsförebyggande rådet, kommit med flera förslag. Ett tänkbart alternativt förslag har lika gärna kunnat vara att eftersträva en i grunden helt annorlunda rovdjurspolitik.
Därför är värt att beakta att denna utredning är finansierad av Naturvårdverket och Världsnaturfonden. Därför är ett sådant förslag knappast kunnat vara realistiskt.
I rapporten är listan på referenser lång. Ger det mer ”tyngd” åt en utredning? Jag gissar att de flesta namnen i den referenslistan upplyser riksdagsmännen, som ska ta beslut om en ny rovdjurspolitik, lika litet som den upplyser mig. Noterbart är också att bland referenserna nämns ingen av de tydliga motståndarna till dagens rovdjurspolitik. Till exempel saknas Folkaktionen ny rovdjurspolitik. Men de har inte presenterat något med forskarstatus kanske. Naturskyddsföreningen finns däremot med i referenslistan. Har den föreningen högre status?
Bland de elektroniska källorna nämns faktiskt Jakt & Jägares hemsida men inte till exempel Infocentrum eller Nollvision.
Brå skriver i sitt pressmeddelande: ”Det är anmärkningsvärt att många tiger om dessa brott, eftersom det är ett brott som ger minst sex månaders fängelse. Det innebär en civil olydnad i närmast sensationell omfattning, säger Lars Korsell, brottsforskare vid Brå.”
Själv ser jag inget märkligt med det. Det finns lagbrytare överallt och knapp någon människa i landet kan svära sig 100 procent fri från brottsliga gärningar.
I samma takt som vi sekulariserats har vi förlorat den inre kompassen som säger oss vad som är rätt eller fel och inställningen till lagar har blivit sådan att frågan handlar enbart om ”att inte åka dit”. Sverige har blivit en nation (som andra) av fuskare. Olagligheter förekommer såväl inom poliskåren och domstolsväsendet, liksom säkert inom Brå också och hur vanligt är det att man anmäler varandra?

Kommentera     Tipsa en vän     Skriv ut




Kommentarer
18. Fullt frisk? Vi på Nollvision 2007-10-08
17. Men Calle Anders Nilsson 2007-10-08
16. Extremisten talar Calle Seleborg 2007-10-06
15. Falco, håll dig till Grimsö Anonym 2d 2007-10-04
14. Hotet mot jägarkåren Falco 2007-10-04
13. Kennet Anders Nilsson 2007-10-04
12. Tips! Kenneth Erikson 2007-10-04
11. Till Nollvision Anders Nilsson 2007-10-04
10. Hopp för framtiden Christina Färnström 2007-10-04
9. Läs en gång till Vi på Nollvision 2007-10-03
8. Svar till Kennet Anders Nilsson 2007-10-03
7. Nu tar du i Anders Nilsson Kenneth Erikson 2007-10-03
6. Patetiskt Anders Nilsson 2007-10-03
5. Brå-rapporten Nisse Durango 2007-10-03
4. Avlivningen bör legaliseras Vi på Nollvision 2007-10-02
3. Bra Kenneth Anonym 2d 2007-10-02
2. Kompassgång och irrgång Falco 2007-10-02
1. Politiska intressen? Anders Nilsson 2007-10-01


Mest kommenterade denna vecka

webvoter-omröstning
Genomför du eftersök vid viltolyckor?

Ja jag gör eftersök vid trafikolyckor
Nej jag bojkottar eftersök vid trafikolyckor
Nej jag ingår inte i eftersöksorganisationen

Se resultat


Länkar

Jägarnas Riksförbund - Landsbygdens Jägare

På G Extra

Statligtjaktkort.se

Jägarnas Blogg


Jägarmarknaden








Alternative content





Jakt & Jägare
Slottsgatan 21
722 11, Västerås
Telefon: 021-14 78 50
Fax: 021-14 73 50
E-post: jakt.jagare@jrf-lj.org
Ansvarig utgivare: Anders Ljung, utsedd av Jägarnas Riksförbund.
anders.ljung@jrf-lj.org
Dela |
Producerad med Textalk Webnews