Alternative content

Alternative content







Jaktfilmer
Jakt & Jägare

     Tipsa oss om nyheter!
     Skriv en insändare











Djärv järv från Stockolm rymde från finskt zoo


Dan Törnström 2010-03-10

Inte bara Skånes Djurpark har problem att hålla rovdjuren inlåsta. I Helsingfors Zoo rymde på måndagsmorgonen en järv, som senare kunde fångas in på en skärgårdsö i närheten.

Helsingfors Zoo ligger på en ö, Korkeasaari, och järven, som är döpt till Asante, tog sig över isen österut några kilometer till en grannö, Santahamina, där djurparkens veterinär lyckades träffas djuret med en bedövningspil.
Asante hade lyckats smita ut genom ett hål nära taket i buren, tack vare att den kunde utnyttja en hård snödriva som blåst ihop inne i hägnet.
Rymningen upptäcktes vid halv nio på morgonen och inledningsvis trodde personalen att Asante var kvar på djurparksområdet. På grund av nysnö var eventuella spår borta, men lyckligtvis observerades Asante på sin färd över isen.

Gammal Stockholmsjärv
Djurparken stängdes tillfälligt under sökandet efter rymlingen, trots att den inte anses utgöra någon fara för människor – speciellt inte Asante, som är 13 år gammal (vilket är en ansenlig ålder för en järv) och ursprungligen föddes på Skansen i Stockholm.

Kommentera     Tipsa en vän     Skriv ut






Mest kommenterade denna vecka

webvoter-omröstning
Är det rätt att flytta dem finskryska vargtiken en tredje gång?

Ja
Nej
Vet ej

Se resultat


Länkar

Jägarnas Riksförbund - Landsbygdens Jägare

På G Extra

Statligtjaktkort.se

Jägarnas Blogg


Jakttidtabell


Solens Gång


Recept


Jägarmarknaden



Alternative content


Alternative content





Alternative content






Jakt & Jägare
Slottsgatan 21
722 11, Västerås
Telefon: 021-14 78 50
Fax: 021-14 73 50
E-post: jakt.jagare@jrf-lj.org
Ansvarig utgivare: Anders Ljung, utsedd av Jägarnas Riksförbund.
anders.ljung@jrf-lj.org
Dela |
Producerad med Textalk Webnews