Alternative content

Alternative content







Jaktfilmer
Jakt & Jägare

     Tipsa oss om nyheter!
     Skriv en insändare











Död säl hittades nedgrävd


2010-08-01

En privatperson som rastade hundar i ett skogsområde utanför Umeå fann förra veckan en död nedgrävd säl. Det hela är ett mysterium, inte minst för att vägen till platsen är stängd med vägbom.
Naturbevakaren Johan Falk vid länsstyrelsen i Västerbotten bekräftar fyndet, men kadavret för för ruttet för att länsstyrelsen skulle låta skicka det för undersökning hos Statens Veterinärmedicinska Anstalt.
– Det behöver inte ligga något brott bakom, säger Johan Falk, som konstaterar att sälen kan ha hittats död vid stranden och sedan transporterats bort.
Döda sälar ska emellertid rapporteras, dels för att se om det rör sig om tjuvjakt, men framför allt för att man vill undersöka miljögifternas påverkan på sälar.

Kommentera     Tipsa en vän     Skriv ut






Mest kommenterade denna vecka

webvoter-omröstning
Är det rätt att flytta dem finskryska vargtiken en tredje gång?

Ja
Nej
Vet ej

Se resultat


Länkar

Jägarnas Riksförbund - Landsbygdens Jägare

På G Extra

Statligtjaktkort.se

Jägarnas Blogg


Jakttidtabell


Solens Gång


Recept


Jägarmarknaden



Alternative content


Alternative content





Alternative content






Jakt & Jägare
Slottsgatan 21
722 11, Västerås
Telefon: 021-14 78 50
Fax: 021-14 73 50
E-post: jakt.jagare@jrf-lj.org
Ansvarig utgivare: Anders Ljung, utsedd av Jägarnas Riksförbund.
anders.ljung@jrf-lj.org
Dela |
Producerad med Textalk Webnews