Alternative content

Alternative content







Jaktfilmer
Jakt & Jägare

     Tipsa oss om nyheter!
     Skriv en insändare








Nils-Birger Andersson ny JRF-bas i Blekinge


2008-05-07

Tillträdande ordförande i Jägarnas Riksförbunds Blekinge-distrikt Nils-Birger Andersson, till vänster, tar emot ordförandeklubban från avgående ordförande Urban Vamstad.

Tillträdande ordförande i Jägarnas Riksförbunds Blekinge-distrikt Nils-Birger Andersson, till vänster, tar emot ordförandeklubban från avgående ordförande Urban Vamstad.

Efter elva år som ordförande i Jägarnas Riksförbunds Blekingedistrikt avgick Urban Vamstad vid årsmötet. Till ny ordförande valdes en känd Ronneby-profil, den alltid glada ”fixaren”, Nils-Birger Andersson. Liksom Urban Vamstad har han varit verksam inom förbundets styrelser redan på 70-talet.

Det har hänt mycket jaktpolitiskt under de senaste tio åren, konstaterar Urban Vamstad.
– Klimatet har gått från hård konfrontation med verbal pajkastning och starka känslor till en mer beräknande konstruktiv hållning. Jag tror att både jägare, viltstammen, markägare och myndigheter har vunnit på att parterna söker lösningar, säger Urban Vamstad.

Rädda Blekinges älgstam
Jägarnas Riksförbund har till exempel sökt samverkan med Jägareförbundet i ett unikt projekt att rädda Blekinges älgstam. Det skedde i form av bred information till jägarkåren att inte fälla fler älgar än det antal som föds. Tidigare var det bara cirka 30 procent av älgstammen som hann upp i könsmogen ålder innan de sköts.
– Det har gett bra respons. Jägarna har ställt upp på ett fantastiskt sätt. De har betalat förmögenheter för sina jakträtter men nöjt sig med att nästan bara fälla kalvar under de tre år som projektet pågått, kommenterar Urban Vamstad.
Utan att älgstammen ökat nämnvärt i antal tidigare finns nu en mer reproduktiv älgstam som föder fler kalvar.

Tjurar med åtta-tolv taggar
– Det är inte ovanligt att man ser tjurar med åtta-tolv taggar. Länsstyrelsens flexibla beslut och skötselområdenas fasta ledningar har möjliggjort att vi på bara tre år kanske återställt vad vi fördärvat under tio år, tillägger Urban Vamstad.
– Det känns skönt att lämna ordförandeskapet i ett gynnsamt läge. Jag kvarstår tills vidare som förbundets talesman och allmän resurs åt styrelsen i länet.
– Tidigare har jag snackat jakt till 90 procent och jagat 10 procent. Nu skall jag vända på de siffrorna, avslutar den avgående JRF-basen i Blekinge.

Kommentera     Tipsa en vän     Skriv ut




Kommentarer
1. Välkommen Nils-Birger Börje Karlsson Jägarnas Riksförbund Stockholms län 2008-05-07


Mest kommenterade denna vecka

webvoter-omröstning
Genomför du eftersök vid viltolyckor?

Ja jag gör eftersök vid trafikolyckor
Nej jag bojkottar eftersök vid trafikolyckor
Nej jag ingår inte i eftersöksorganisationen

Se resultat


Länkar

Jägarnas Riksförbund - Landsbygdens Jägare

På G Extra

Statligtjaktkort.se

Jägarnas Blogg


Jägarmarknaden








Alternative content





Jakt & Jägare
Slottsgatan 21
722 11, Västerås
Telefon: 021-14 78 50
Fax: 021-14 73 50
E-post: jakt.jagare@jrf-lj.org
Ansvarig utgivare: Anders Ljung, utsedd av Jägarnas Riksförbund.
anders.ljung@jrf-lj.org
Dela |
Producerad med Textalk Webnews