Alternative content

Alternative content







Jaktfilmer
Jakt & Jägare

     Tipsa oss om nyheter!
     Skriv en insändare








Första älgen för Caroline och Dyr


Ann-Christin Pettersson 2007-09-24

Caroline Gräsberg lyckades fälla en ensam älgko sedan hon gjort en ansmygning när Dyr, hennes jämthundshane, ställt älgen. Det var första älgen för båda.
Bild: Ann-Christin Pettersson

Caroline Gräsberg lyckades fälla en ensam älgko sedan hon gjort en ansmygning när Dyr, hennes jämthundshane, ställt älgen. Det var första älgen för båda.

Andra veckan i september är vi tolv jägare från Bergslagen som åker till Fromheden i Västerbotten för att jaga älg. Detta har vi gjort i fem år, dels för att få känna på älgjakt i september, dels för att få jaga med löshund utan rädsla för vargattacker. I våra trakter utanför Nora är jakt med löshund ett minne blott.

Detta år hade vi en ny jägare med oss, 24-åriga Caroline Gräsberg med Dyr, hennes jämthundshane som är 17 månader.
Vi hade gott om älg och många fina ståndskall
Men onsdagen den 12 september blev något alldeles extra. Vid samlingen på morgonen insisterade Caroline att hon skulle få gå ett drev med sin hund. Pojkvännen Jan-Olov var först tveksam eftersom det var helt nya marker för en unghund och en nybliven jägare.
Men efter att de båda diskuterat blev det i alla fall klart att de båda nybörjarna skulle få försöka.

Upptag efter 600 meter
Efter att Caroline gått cirka 600 meter in i såten får unghunden upptag. Alla, inte minst Caroline, trodde att det var ren eller kanske fågel.
Men sedan kan Caroline meddela att hon sett älgben i tallungskogen. Caroline har fått uppmaningar att kolla vind med mera. När detta är klart börjar hon åla sig fram mot ståndet.
Efter att ha ålat cirka 100 meter ser hon klart att det är en ensam ko som hunden skäller på. Hon väntar på ett läge och efter några minuter blir kon irriterad på hunden och gör ett utfall. När Caroline ser detta får hon klart för sig var hunden befinner sig. Kon ställer nu upp sig på cirka 20 meters avstånd med hela bredsidan mot Caroline.

En smäll från 6,5:an
Då ekar en smäll från Carolines 6,5x55:a. Kon är dödligt träffad och går endast några meter innan hon faller död ner.
Denna dag blev ett oförglömligt minne för alla jaktdeltagare.
För Caroline och hennes unga jämthundshane Dyr kunde en premiär på älgjakten i Norrland inte sluta bättre.

Kommentera     Tipsa en vän     Skriv ut






Mest kommenterade denna vecka

webvoter-omröstning
Genomför du eftersök vid viltolyckor?

Ja jag gör eftersök vid trafikolyckor
Nej jag bojkottar eftersök vid trafikolyckor
Nej jag ingår inte i eftersöksorganisationen

Se resultat


Länkar

Jägarnas Riksförbund - Landsbygdens Jägare

På G Extra

Statligtjaktkort.se

Jägarnas Blogg


Jägarmarknaden








Alternative content





Jakt & Jägare
Slottsgatan 21
722 11, Västerås
Telefon: 021-14 78 50
Fax: 021-14 73 50
E-post: jakt.jagare@jrf-lj.org
Ansvarig utgivare: Anders Ljung, utsedd av Jägarnas Riksförbund.
anders.ljung@jrf-lj.org
Dela |
Producerad med Textalk Webnews