• Älgskadefondsföreningen

De jobbar för bättre eftersök

AktuelltPublicerad: 2012-11-19 11:46

I dagarna har Svenska Eftersöksföreningen bildats. Föreningen är den första i Sverige där syftet är att uppmuntra och fördjupa kunskaper kring eftersök av skadat vilt. Föreningen är rasobunden och öppen för alla som vill engagera sig och som stödjer och föreningens målsättning.

Varje år sker cirka 40 000 viltolyckor i Sverige, och på många håll ökar antalet olyckor. En mycket stor del av dem klaras ut med hjälp av en specialtränad jägare och dennes hund. 
Svenska Eftersöksföreningen vill underlätta förmedlingen av kunskap om eftersök och man vill uppmuntra till engagemang i landets utbildningar. Genom olika evenemang, nationellt och internationellt, vill man främja kompetensutvecklingen bland landets hundförare.
– Vårt mål är inte i första hand att förmedla kurser eller prov, det finns det andra som gör. Vi vill systematisera kunskapen och hjälpas åt att fördjupa den. Då kan vi bli ännu bättre. Det här är öppet för alla och vi har mött ett stort intresse från hundfolk i hela landet, säger föreningens ordförande Frederik Pedersen.

Tar till sig internationella kunskaper
Svenska Eftersöksföreningen menar att man i Sverige har mycket att lära av hur kunskap om eftersök hanteras i andra länder. I Tyskland, till exempel, har man samlat och dokumenterat eftersökserfarenheter i närmare tre hundra år, vilket ger en rik kunskapskälla att ösa ur.
– Vi påstår inte att andra traditioner är bättre eller sämre, men vi ser tydligt att vi i Sverige kan plocka russinen ur andras kakor. På så sätt blir vi ännu bättre på att söka skadat vilt. Ytterst är det just det vi vill: förkorta lidande genom att jobba klokare med hunden. Det tjänar alla på. Också du som kör bil, säger Frederik Pedersen.
Här är eftersöksföreningens webbsida:

Kommentarer

Klicka här för att skriva en kommentar

Din kommentar kommer att granskas innan den visas i listan med kommentarer.

Skriv en kommentar

Dina uppgifter

Dina uppgifter

16. Skillnad

2012-11-22 08:03

Eftersök handlar ju inte bara om trafikeftersök. Det framgår ingenstans att föreningen bara skall syssla med trafikeftersök. Är det kanske så att herr f.d eft.söksjägare,inl. nr. 15 har bojkottat jakteftersöken också?

15. # 12

2012-11-21 17:09

Tycker i alla fall att det är som en dolkstöt i ryggen på strejkande eftersöksjägare och den grupp som organiserade eftersöksbojkotten.

14. Tack Frederik...

2012-11-21 12:52

...för ett klart och tydligt svar.

13. Goda jägare #10

2012-11-21 08:27

Skulle alltså jägare som vägrar att släppa sina sina hundar i vargrevir betraktas som "onda jägare". Det tror jag säger mer om Uffe Stridsberg och hans anhängares teorier, än vad det säger om jägarna.
Deras jakthat, deras hat mot jägare, att hata jägare vad än det gäller, tror jag man måste vara en mycket speciell människa för att ta till sig.

12. Sponsorer

2012-11-20 17:45

Hej
NEJ vi har inga sponsorer, vi har själva gjort detta för att vi tror på det.
Men när vi får sponsorer så kommer de att vara opolitiska sponsorer som vi väljer.
Vi är också helt oberoende av Svenska Jägareförbundet och Jägarnas Riksförbund.

11. Länk

2012-11-20 16:35

www.eftersoksforeningen.se

10. Fint!

2012-11-19 22:48

Fint att få läsa att det finns "goda" jägare som inte vill låta skadade djur lida oavsett hur gällande rovdjurspolitik ser ut.

9. Lakejer?

2012-11-19 22:48

Skall Frdrik och nya föreningen bli lakejer åt de som driver den vansinniga rovdjurspolitiken? Frågan kommer osökt om SJF ligger bakom? Huset i bakgrunden såg misstänkt bekant ut. Jag förstår att enorma krafter satsas för att så split i de organisationer som försökt tvinga fram en ny rovdjurspolitik. Detta luktar på ganska långt håll. Våra eftersöksjägare har väl varit mycket duktiga när de kunnat släppa sina hundar utan 100% risk för vargangrepp på dem.

8. hmmm...

2012-11-19 22:47

visste inte att det är så illa ställt med eftersöksekipagen i Sverige så de behöver all utbildning de kan få...låter mer som ett invecklat sätt att öka medlemsantalet i SJF något efter nedgången,för utbildningen och urval av ekipage skall väl ske genom dom som vanligt?

7. Svar på undran

2012-11-19 22:47

Hej
vi är inte här för att debattera vargfrågan, det klarar ni andra väldigt bra!
Vi har startat en förening för att främja eftersöksarbetet.
Det är sedan upp till var och en att gilla eller inte gilla vårt initativ.
vänligen

6. Har föreningen...

2012-11-19 17:32

...några sponsorer, och i så fall vilka? Jag måste fråga därför att det passar så väl in i tiden (fast då borde ni varit ute några veckor tidigare egentligen) med den omfattande eftersöksbojkotten som nyligen avslutades, så det finns skäl att misstänka ambitioner ifrån rovdjursförvaltningen. Please, förlåt min insinuation och ge klara besked.

5. Lite sne...

2012-11-19 17:32

... på er som skriver här nedan. När någon försöker göra något vettigt och engagerar sig i en sak som eftersök på det här viset tycker jag inte att ni har rätt att börja hoppa på dom.
Visst finns frågan kvar om eftersök på vilt i vargland men hoppa för sjutton inte på Fredrik för det!
Lite ynkligt tycker jag!

4. Päron

2012-11-19 16:41

De förstår även du frederik att eftersök med löshund inte fungerar i vargrevir. En trebent älg eller ett lätt skadat djur,då släpper man lös en stånd hund. Frederik ja du liknar nog ett päron.

3. Släpper ni?

2012-11-19 16:40

Om det är i vargrevir släpper du laikan då om djuret går undan??

2. Svar på undran.

2012-11-19 15:09

Skadade vilda djur ska eftersökas och avfångas så efektivt som möjligt. Vi som förening tar inte ställning i rovdjursfrågan, Ska det bli något bra av detta så måste vi skilja på äpplen och päron, men det begriper nog de flesta. :)

1. Undrar

2012-11-19 15:08

hur dom ställer sig till eftersök i vargrevir...dom kanske skall ta kunskap från Tyskland där också?

  • Annons Hylte lantmän
  • Annons JRF
  • Annons JRF
  • Annons JRF
  • AnnonsNetto Jakt
  • AnnonsZaim
  • AnnonsPolaris Skandinavia
  • AnnonsFähallen Jakt AB