• Pinewood

FNR vill in i Vargkommittén

AktuelltPublicerad: 2015-02-11 12:19

Folkaktionen Ny Rovdjurspolitik (FNR) begär att få vara representerade i den permanenta Vargkommittén som ska upprättas. FNR anser att organisationens medlemmar påverkas av de växande rovdjursstammarna och därför behövs en plats i kommittén för att ta till vara medlemmarnas intressen.

Landsbygdsminister Sven-Erik Bucht (S) och miljöminister Åsa Romson (MP) deklarerade i början av februari att en permanent Vargkommitté ska upprättas, för att få till stånd en långsiktig vargförvaltning.
Med anledning av detta begär Folkaktionen Ny Rovdjurspolitik (FNR) att vara representerade i kommittén, skriver organisationen i ett pressmeddelande.
I Folkaktionen Ny Rovdjurspolitiks stadgar står det att:
§ 1. Föreningens ändamål, Folkaktionen Ny Rovdjurspolitik (FNR) är en svensk landsomfattande politiskt obunden organisation, med uppgift att verka för en rovdjurspolitik sådan att inga konflikter uppstår mellan stora rovdjur och människor, där de bor och bedriver sin verksamhet och näring.”

Medlemmar påverkas av rovdjurspolitiken
Organisationen består i dag av cirka 18 500 medlemmar. Flertalet av dem bor i vargdistrikten på den svenska landsbygden. Antalet medlemmar har ökat under de senaste åren. 
FNR finansieras helt av medlemsavgifter och drivs genom ideellt arbete. Medlemmar är ofta fårfarmare, lantbrukare, jägare, hunduppfödare och hästfolk, med mera. De är förutom medlemmar i FNR ofta medlemmar i andra branschföreningar som fåravelsföreningen, jägarorganisationer eller hundklubbar. 
– Våra medlemmar utgör ett brett spann av olika typer av naturbrukare påverkade av de växande rovdjursstammarna, och som ser ett värde i att organisera sig specifikt i en intresseförening för en bättre rovdjurspolitik, säger Mats Persson, ordförande i Folkaktionen.

Strävar mot samma mål
Målet med den permanenta Vargkommittén är att ”få balans i vargpolitiken” samt att ”få tillstånd en långsiktigt hållbar förvaltning av vargstammen”. En långsiktigt hållbar förvaltning av vargstammen är beroende av lokal acceptans, som EU:s art- och habitatdirektiv föreskriver.
Detta är även FNR:s strävan. 
– För att kunna arbeta för våra medlemmars intressen begär vi att få representation i den permanenta Vargkommittén, avslutar Mats Persson i pressmeddelandet.

Kommentarer

Klicka här för att skriva en kommentar

Din kommentar kommer att granskas innan den visas i listan med kommentarer.

Skriv en kommentar

Dina uppgifter

Dina uppgifter

10. #8. Mathias

2015-02-12 17:29

Mathias, handen på hjärtat, du måste ha menat enligt följande;
- FEM av dessa vill ha en fungerande vargförvaltning.
- TRE av dessa är inte alls påverkade av vargens framfart och vill därför ha en ohämmad tillväxt.

9. # 8 Mathias

2015-02-12 15:37

Hur många medlemmar är ni i WIS då? Du får väl ansluta dig till nån av dom större organisationerna i stället för att starta upp en liten ny. Självklart skall FNR vara med. De är ju gigantiskt större än många av de nämnda.

8. Hur tänker ni?

2015-02-12 08:26

I Vargkommittén kommer dessa ingå: Sveriges Fäbodbrukare, Jägarnas Riksförbund, Lantbrukarnas Riksförbund, Naturskyddsföreningen, Rovdjursföreningen, Samernas Riksförbund, Svenska Jägareförbundet, Sveriges Kommuner och Landsting samt Världsnaturfonden.
Alltså 9 olika organisationer.
FEM av dessa är emot vargen.
TRE är för vargen.
SKL hoppas och tror jag är neutrala i frågan.

Ingen balans? Att "endast klockrena vargälskare som skiter i dom som drabbas av vargarna som är välkomna"
Det är ju fler organisationer som är emot varg än de som är för vargen.

Det är tyvärr vi mindre organisationer som är för vargen som aldrig blir inbjudna i diskussioner.
Vi i WIS har många gånger försökt att få vara med i olika diskussioner på olika håll i landet men aldrig lyckats.

jag är ingen "tycka synd" om eller gnäll gubbe, men tycker att rätt ska vara rätt.

Vi är inte ute efter att gapa och skrika utan att på ett sakligt och informativt sätt få fram det vi tycker och vill i varg frågan.

7. Sex gånger...

2015-02-12 08:25

...större än SRF, så vad är problemet?
FNR har en självklar plats om de vill ställa upp på spektaklet.

6. HELT RÄTT!

2015-02-11 17:33

Klart att vi ska vara med och kunna framföra våra åsikter! Medlem men ej aktiv.

5. Kjell G

2015-02-11 16:38

Självklart skall du bli medlem, gå in på Folkaktionens hemsida, (WWW. folkaktionen.com) där finns all information om medlemskap och kontaktpersoner, är själv medlem och aktiv i organisationen men vi behöver bli fler, tänk om alla jägare anslöt sig, då skulle det bli riktigt "tryck"

4. FNR har ...

2015-02-11 16:38

... minst 6 gånger fler medlemmar än Rovdjursföreningen. Så visst borde FNR beredas plats i kommitten om nu inte iden skrotas redan på skrivbordsstadiet.

3. Just så

2015-02-11 14:05

Bra jobbat Persson. Naturligtvis skall föreningen vara med. Det blir ingen balans förrän så många drabbade som möjligt får vara med och besluta.

2. Haka på

2015-02-11 14:05

Här gäller det att bli medlem snarast möjligt och få upp medlemsantalet till oanade höjder.

1. Tror knappast...

2015-02-11 14:05

...att en organisation med "fel" åsikter får vara med i kommittén. Troligtvis är det endast klockrena vargälskare som skiter i dom som drabbas av vargarna som är välkomna. Sedan kan man ju undra hur många kommittéer vi ska ha? En för varje aktuellt fråga kanske?

  • Annons Hylte lantmän
  • Annons JRF
  • Annons JRF
  • Annons JRF
  • AnnonsGarmin
  • AnnonsZaim
  • AnnonsChevalier
  • AnnonsFähallen Jakt AB