• Jaktkryssningen

Intern kritik mot ”rotera varg-förslag”

AktuelltPublicerad: 2012-06-04 07:05

Rovdjursföreningens förslag, att rotera Sveriges vargar genom att skjuta hela revir, möts av kritik på bevarandesidan. På föreningens facebook-sida har två trådar om förslaget 120 kommentarer.

Det var i torsdags som ordföranden i Svenska Rovdjursföreningen, Roger Olsson, berättade om förslaget i Jakt & Jägares webbradio.
Föreningens förslag för att kunna öppna renskötselområdet för varg, är att vargrevir inte ska tillåtas belasta ett och samma område hur länge som helst. Istället ska hela vargrevir kunna skjutas bort. På så sätt skapas en rotation, där vargreviren drabbar olika samebyar.

Även i södra Sverige
Föreningens ordförande, Roger Olsson, är också öppen för att rotationsmodellen praktiseras i södra Sverige.
Vissa falanger på bevarandesidan är skarpt kritiska till förslaget, som debatterats intensivt på Svenska Rovdjursföreningens facebook-sida i helgen. Däremot finns det jägare, exempelvis på robsoft.forum.nu, som är förvånade och positiva till Rovdjursföreningens förslag.

Hör intervjun med Roger Olsson här

SKRIV EN INSÄNDARE!

Kommentarsfunktionen är borttagen. Du är välkommen att debattera via insändare till vår webbplats på .

Skriv kort, vi publicerar max 3000 tecken och förbehåller oss rätten att refusera och redigera texterna. Skriv att din text är en insändare. Vi tar inte emot insändare under signatur, lämna därför fullständigt namn och dina kontaktuppgifter. Du kan självklart också dela våra nyheter i andra forum, till exempel på Facebook.

  • Annons JRF
  • Annons JRF
  • Annons JRF
  • AnnonsGyttorp Norma
  • AnnonsFähallen Jakt AB