• Allmogejakt

Kamp mot licensjakt på säl

AktuelltPublicerad: 2013-12-31 12:52

Naturskyddsföreningarna i Sverige, Danmark och Finland mobiliserar för att stoppa licensjakt på knubb- och gråsäl. Istället vill de behålla den begränsade skyddsjakt som finns nu och som ger fiskare rätt att jaga problemsälar.

– Det skulle handla om en brutalt stor licensjakt om man skulle dra ner beståndet mycket för att fånga de här enskilda problemsälarna i samma jakt, säger ordförande för Naturskyddsföreningens ordförande Mikael Karlsson i ett pressmeddelande.

Han tycker att det är en bättre taktik att lösa sälproblemen för yrkesfiskare med att anpassa fiskeredskap och metoder.

Norrbottens kustfiskarförbund är positiva till förslaget om en licensjakt, rapporterar Sveriges Radio i Norrbotten.


Jakten behövs
Ordförande Kjell Strömbäck att ett ökat sälbestånd kan motverkas om jägare skrämmer bort sälarna från fiskeredskapen.

– Det enda jag efterlyser är en större aktivitet i skärgården. Om man anser att det är för hårt kan man avbryta jakten, säger han till Sveriges Radio.

Naturskyddsföreningen ser dock inga problem med att fiskare och sälar konkurrerar om fångesten.

– Inte om man har utgångspunkten att alla arter som finns ska få finnas. Rovdjuren tar både rådjur och älg som människan jagar och sälen tar fisk. Det hör till villkoren att vara människa, säger Mikael Karlsson till Sveriges Radio.


Få aktörer är emot licensjakten
Endast tre av 40 remissinstanser är emot licensjakt på säl. Klubbas förslaget kan det öppna för en utökad jakt under 2014.

– Licensjakt säger ingenting om antalet som får skjutas ska bli fler. Men regelverket skulle bli enklare. I dag har vi exempelvis skyddsjakt på gråsäl i Östersjön och på knubbsäl i Västerhavet. Men det skjuts ändå inte så många som kvoten tillåter, säger Susanne Viker, utredare på Havs- och vattenmyndigheten, till Göteborgs-Posten.


Antalet sälar ökar
Sälstammen växer. Enligt Naturvårdsverkets inventeringar från 2012 är uppskattningen att det finns upp närmare 40 000 gråsälar på östkusten och 15 000 knubbsälar på västkusten.

För 2013 beslutade Naturvårdsverket om skyddsjakt på 250 gråsälar på östkusten och 90 knubbsälar på västkusten.

Naturskyddsföreningen och Världsnaturfonden (WWF) tillhör de få aktörer som vill stoppa licensjakt på säl.


Siktar in sig på köttet
WWF siktar in sig på att det inte går att avyttra sälköttet för att miljögifter samlas i späcket och köttet smakar illa.

– Vi är inte emot jakt som sådan. Det finns mycket säl och den tål jakt. Men förslaget är ogenomtänkt från början till slut. Det finns ingen tanke eller plan för vad man ska göra med sälarna när man skjutit dem, säger Tom Arnbom, naturvårdsexpert på WWF, till Göteborgs-Posten.


Enklare regelverk för säljakt
Naturvårdsverket fick 2012 uppdraget från regeringen att utreda om det är möjligt att ha licensjakt på säl. Utredningen har gjorts i samråd med Havs- och vattenmyndigheten.

– Licensjakt säger ingenting om antalet som får skjutas ska bli fler. Men regelverket skulle bli enklare. I dag har vi exempelvis skyddsjakt på gråsäl i Östersjön och på knubbsäl i Västerhavet. Men det skjuts ändå inte så många som kvoten tillåter, kommenterar Susanne Viker, utredare på Havs- och vattenmyndigheten, i Göteborgs-Posten.

Kommentarer

Klicka här för att skriva en kommentar

Din kommentar kommer att granskas innan den visas i listan med kommentarer.

Skriv en kommentar

Dina uppgifter

Dina uppgifter

8. Inte medlem längre !

2014-01-02 23:35

Har under årtionden varit medlem i Svenska Naturskyddsföreningen. Föreningens agerande under senaste åren har medfört att jag utan tvekan lämnat föreningen. Hör också många i min bekantskapskrets som "inte känner sig bekväma" i föreningens ageranden i framförallt rovdjursfrågor!
Vi som verkar och bor ute i landsbygden stödjer gärna "krafter" som verkar för realistiska - verklighetsbaserade inriktningar som möjliggör en framtida levande landsbygd.

7. Pengar

2014-01-01 15:37

F undrar var pengarna kommer ifrån, mycket pengar kommer från bla. postkodmiljonären, enligt uppgift många miljoner, därför har jag slutat vara med där.

6. Frågor

2014-01-01 12:39

Undrar vad det står i naturskyddsföreningens stadgar vad de ska bedriva för verksamhet.
Varifrån kommer alla deras pengar från och hur mycket kommer indirekt från staten via nvv och andra.
Skulle vara intressant att titta in i deras ekonomi bilar resor traktamenten om allt är i förenligt med vad som står i deras stadgar?

5. Värst...

2014-01-01 12:01

...vilka bekymmer man fick över vad som ska ske med sälköttet.
Man strävar ju efter att förbjuda all handel med sälprodukter så det får väl ruttna eller läggas på åtel om det är så oätligt för människor som man påstår.
Skinnen är fina och kan användas till olika klädesplagg och när de är utslitna kan de kastas var som helst och bryts ner på naturlig väg i motsats till syntetmaterial.

4. Mikael Karlsson och Co.

2014-01-01 12:01

Nu går man på ännu en näring, i syfte att sabotera för jägarkåren, men denna gång även fisket, jag undrar vad som driver dessa, om det är avundsjuka, eller ren okunskap, möjligen kan det nog även vara en ren vilja att ställa till elände för andra...

Att besluta om en avskjutning på 250 gråsälar, ur ett bestånd på 40.000, får anses vara ett lika stort hån, som beslutet att avyttra 30 vargar i landet.

Man kan undra, vad yrkesfiskarna anser om detta, man kan undra hur man från naturskyddsförening och andra tänkt sig anpassning av fiskeredskap och metoder, skall dessa föreningar bekosta detta?

"Inte om man har utgångspunkten att alla arter som finns ska få finnas. Rovdjuren tar både rådjur och älg som människan jagar och sälen tar fisk. Det hör till villkoren att vara människa, säger Mikael Karlsson till Sveriges Radio."

Ett oroväckande utspel, då man får anta att man inte avser ta hänsyn till evolution och mänskliga intressen...

Svenska naturskyddsföreningen har blivit miljöextremistiskt, konsekvenser och den lilla människan tar man ingen notis om...

3. Nu får dom...

2014-01-01 12:00

...väl ändå ge sig. Fiskar en hel del efter öring runt Bokenäset och Orust och man ser ju säl varenda gång man är ute, det måste ju finnas hur många som helst, det är väl bättre dom säger som det är, stoppa all jakt på allt.

2. Vad Mikael Karlsson missar

2014-01-01 02:17

är att det hör till villkoren för rovdjuren att blir de för många och inkräktar alltför mycket på människans del av naturen och dess tillgångar så skall de decimeras....allt annat är ren och skär idioti och bottnar inte i något annat än
fanatism.....Gott nytt år!

1. Tråkig utveckling i SNF

2014-01-01 02:16

Trist att den fordom så ansedda Svenska Naturskyddsföreningen blivit en lekstuga för mediaclowner och extremister.

  • Annons Hylte lantmän
  • Annons JRF
  • Annons JRF
  • Annons JRF
  • AnnonsGarmin
  • AnnonsZaim
  • AnnonsChevalier
  • AnnonsJohn Deere