• Pinewood

Polisen stängde jaktskyttebana

AktuelltPublicerad: 2015-03-29 11:13

Polisen besiktade jaktskyttebanan i Forsvik och stängde den för användning. Nu kämpar föreningens medlemmar för att rusta upp banan och hinna öppna den till höstsäsongen, skriver Skaraborgs Allehanda.

Tre av föreningens medlemmar, Ove Ljung, Fredrick Johansson och Joakim Leijon, berättar för tidningen:
– Polisen besiktigar och ger skjutförbud men de vet inte vad som krävs för att rätta till det utan hänvisar i stället till Svenska Jägarförbundet vilket är märkligt. Sen får vi ett mejl från ansvarig polis som vi uppfattar är väldigt negativt och att vi inte kommer få tillstånd även om vi gör i ordning banan enligt säkerhetsföreskrifterna i SäkB.

Tidspress
Men föreningen ger inte upp sin skjutbana. Nu ska skjutvallen rensas från gamla stubbar och täckas med ett nytt lager flis. De väggar som flankerar älgbanan ska också byggas om så att risken för rikoschetter elimineras.
Föreningen har ansökt om bidrag från länsstyrelse och kommun till renoveringen. Problemet är att besked inte kommer förrän i juni från länsstyrelsen. Så länge kan föreningens 200 medlemmar inte vänta, om banan ska vara klar till hösten.
Därför söker man nu finansiering hos medlemmar och sponsorer. 

Kommentarer

Klicka här för att skriva en kommentar

Din kommentar kommer att granskas innan den visas i listan med kommentarer.

Skriv en kommentar

Dina uppgifter

Dina uppgifter

2. Hur...

2015-03-31 08:59

...kan polisen döma ut en skjutbana utan att ha en aning om vad som krävs för att den ska godkännas? Kan man verkligen inte kräva att den kompetensen ska finnas hos en myndighet som är satt att sköta detta? Kommer polisen vid ett ev. godkännande att ha lika lång handläggningstid som för vapenlicenser? Man kräver att man för att utöva en etisk och human jakt ska vara väl förtrogen med sitt vapen men hur ska man kunna vara det om ingenstans finns att träna sitt skytte? Många frågor infinner sig osökt och det spörjs om det bottnar i jakthat som #1 Wildboar skriver eller om det helt enkelt handlar om inkompetens. Hvem hvet?

1. Det blir inte lätt!

2015-03-30 16:44

Eftersom banan ligger i Västra Götaland så ska man nog inte räkna med något tillstånd inom överskådlig framtid. I det länet avskyr polisen jakt, jägare och allt som har med det att göra. Det finns ingen gräns på uppfinningsrikedomen där för att jävlas med alla jägare.

  • Annons Hylte lantmän
  • Annons JRF
  • Annons JRF
  • Annons JRF
  • AnnonsGarmin
  • AnnonsZaim
  • AnnonsPolaris Skandinavia
  • AnnonsFähallen Jakt AB