• Älgskadefondsföreningen

Protest mot skyddsjakt på lo

AktuelltPublicerad: 2012-03-09 10:21

I februari beviljades skyddsjakt på ett lodjur som angriper dovhjort i hägn i Blekinge. Den första perioden resulterade inte i att lodjur fälldes, så Naturvårdsverket har förlängt jakten till den 22 mars.

Under de senaste åren har lodjur rivit dovhjort i hägn, och det har varit mellan tre-fem hjortar som dödats. I vinter har dock många fler dovhjortar fått sätta livet till.
Totalt har 25 hjortar dödats i fyra hägn, och hägnet i Räntemåla norr om Ronneby är det som drabbats värst och förlorat minst 17 hjortar.
– Hela tillväxten av kalvar är borta för det här året. Det är ett ekonomiskt värde på i runda tal minst 50 000 kronor som har försvunnit på två månader, säger Karl-Göran Eriksson på Räntemåla gård till SVT Blekingenytt. 


Förlänger skyddsjakten
Naturvårdsverket tog beslut om att tillåta skyddsjakt på lodjuret i februari. Eftersom det inte fälldes lodjur under den första jaktperioden förlängde Naturvårdsverket skyddsjakten till och med den 22 mars.
Skyddsjakten gäller en lodjurshane som lärt sig att hoppa över de höga stängslen till hägnen, och jakten får ske i hägnet eller utanför med hjälp av spårning från hägnet. Jägaren får använda skjutvapen eller fällor som då placeras inne i hägnet. 

Får ingen ersättning
Skyddsjaktsbeslutet är taget eftersom dovhjort räknas som vilt även om det går i hägn och därmed inte berättigar ägaren till ersättning för rovdjursskador. Dessutom fungerar inte rovdjurssäkra stängsel mot lodjursangrepp, eftersom ingen vet hur höga de skulle behöva vara.

"Fel med skyddsjakt"
Skyddsjakten väcker protester hos Naturskyddsföreningen i Blekinge. 
– Jag tycker att det är fullständigt vidrigt. Eftersom vi har så pass dålig lodjursstam är det fel läge att börja jaga dem, säger föreningens lokala ordförande Sam Skällberg till SVT Blekingenytt.

Kommentarer

Klicka här för att skriva en kommentar

Din kommentar kommer att granskas innan den visas i listan med kommentarer.

Skriv en kommentar

Dina uppgifter

Dina uppgifter

4. Naturskyddsföreningen har pengar

2012-03-09 16:21

Bara att skriva ett kontrakt med mellan djurhållaren och SNF. För varje hjort som rivs av lodjuret skickas en räkning till SNF. Om den inte betalas inom 30 dagar går ärendet till inkasso.

3. Starka ord från klent förstånd...

2012-03-09 15:41

"– Jag tycker att det är fullständigt vidrigt." säger föreningens lokala ordförande Sam Skällberg till SVT Blekingenytt.
Detta apropå skyddsjakten.
Min gode man - pedofili, våldtäkt och annat grovt våld är vidrigt. Även förgifta vattenhål i Afrika för att komma åt elfenben - att småelefanter och annat vilt stryker med är också mycket vidrigt - eller?
Men att skyddsjaga en katt i Sverige där det finns mer än nog av dem är icke vidrigt. Tänk att ni naturromantiker alltid ska ta till brösttoner utan att fatta något. Usch.

2. Dålig stam?

2012-03-09 11:04

Kanske det är en dålig stam i Blekinge, men under älgjakten syntes fyra lodjur inom ett litet område, det var i Västergötland.
Givetvis ser man inga lodjur om sitter på sin kammare, man måste ut i naturen för att dem :)
SNF pratar som vanligt i nattmössan.

1. Naturen är liten för "Naturskyddsföreningen"

2012-03-09 11:03

Märkligt att det enbart ska finnas rovdjur i naturen för betraktarna. Även om det är hjortar i hägn så bidrar de till den totala mångfalden. Det kan inte vara meningen att hjortuppfödare ska glatt tillhandahålla mat till lodjur. Om så fall kanske Skällberg borde betala uppfödaren för utfodringen av katten. Vore renhårigt. Men dyrt! Det verkar som det alltid är andra som ska stå för kostnaderna för betraktarnas värld.

  • Annons Hylte lantmän
  • Annons JRF
  • Annons JRF
  • Annons JRF
  • AnnonsNetto Jakt
  • AnnonsBearskin
  • AnnonsPolaris Skandinavia
  • AnnonsJohn Deere