• Älgskadefondsföreningen

Vill ha bort licensjakt på varg

AktuelltPublicerad: 2016-05-28 10:55

Rovdjursföreningen har ett eget förslag på hur cirkusen med överklaganden om vargjakt ska undvikas: Ta bort möjligheten till licensjakt, föreslår föreningen.

Regeringen har beslutat att beslut om licensjakt på varg i regel ska tas senast den 1 oktober. Vissa år är datumet 15 oktober.
Det ska förhindra att överklagande vargföreningar lyckas stoppa jakten genom att domstolarnas arbete tar tid. 
– Det är tråkigt och provocerande att regeringen ytterligare anpassar lagstiftningen om licensjakt på varg till jägarorganisationernas önskemål, säger nye ordföranden Torbjörn Nilsson, på föreningens hemsida.
Han föreslår istället att möjligheten till licensjakt tas bort helt.

Kommentarer

Klicka här för att skriva en kommentar

Din kommentar kommer att granskas innan den visas i listan med kommentarer.

Skriv en kommentar

Dina uppgifter

Dina uppgifter

4. hmm

2016-05-30 16:32

Varför inte vända på steken å ta bort möjligheten att överklaga hela tiden?

3. Snälla, sluta gör reklam för Rovdjursföreningen.

2016-05-29 12:04

Rovdjursföreningen:
Bildad av tjänstemän på Naturvårdverket.
Sponsrad med miljontals skattekronor av de samma tjänstemännen ända till föreningens FB-sida gjorde att det började brinna lite för hett under förtterna på en generaldirektör.
Given, som remissinstans i viltvårdsfrågor, representanter i VFD'er, m.m, en makt som på inget vis står i proportion varken till deras antal, kompetens elller seriositet.

Allt detta med svenska politikers tysta (MP och V-politikers aktiva) medgivande.

Med den nya ordföranden ar cirkeln sluten igen efter en tid med kaos i föreningen. Länken till NVV är återupprättad. Den öppna mobbningen av renägare och tamdjursägare vi sett på deras FB-sida kommer igen att bli något mer sofistikerad. Återigen är det jägarna som det ska fokuseras på.

Tillbaka är t.o.m sponsringen från Naturvårdsverket. Jo det är den faktiskt. Naturvårdsverket gömmer sig bakom EU-regler när de vägrar fårägare stöd till förebyggande aktiviter
http://www.atl.nu/lantbruk/det-har-ar-rena-idiotin
samtidigt som de betalar Rovdjursföreningen över 60 kr per meter för det som föreningen själva kallar uppoffrande ideellt arbete. http://www.naturvardsverket.se/upload/stod-i-miljoarbetet/bidrag-och-ersattning/bidrag/ideella-miljoorganisationer/pm-bidagsbeslut-2015.pdf
2. Jaha..

2016-05-28 14:27

och Herr Nilsson tycker inte att det är tråkigt och provocerande att en sådan liten, verklighetsfrånvänd, oansvarig och samhällsfientlig förening som den han basar över skall ha så orimligt mycket att säga till om i frågor som rör så mycket mer än avgudadyrkan av rovdjur.

1. Provocerande

2016-05-28 14:27

Skriver Torbjörn Nilsson, om det är någon som är provocerande så måtte det vara ovan namne med sitt förslag att slopa licensjakten på varg, ett hån mot alla tamboskaps hållare/uppfödare, jägare, barnfamiljer med många fler som känner oro och otrygghet pga vargens närvaro han borde som boende i Värmland veta bättre hur vargen inskränker på oss människor som bor på landsbygden men som vanligt har dessa vargkramare inte förståelse för andra tänkande människor det är bara att hoppas att denna varg värnar förening tar död på sig själva med sitt interna käbbel för det skulle vara en välsignelse för många av oss på landsbygden.
Ett tillägg är på sin plats, är att denna förening som T.N. företräder är emot all skyddsjakt och överklagar så gott som samtliga skyddsjakt beslut.

  • Annons Hylte lantmän
  • Annons JRF
  • Annons JRF
  • Annons JRF
  • AnnonsNetto Jakt
  • AnnonsZaim
  • AnnonsPolaris Skandinavia
  • AnnonsJohn Deere