• Allmogejakt

WWF kräver skärpta jaktlagar

AktuelltPublicerad: 2010-04-30 22:39

Efter påannonseringen av det den kommande tjuvjaktsdokumentären "Vargkriget", som sänds på söndag, går nu Världsnaturfonden, WWF, ut och kräver kriminalisering av förberedelse grovt jaktbrott.

WWF menar att illegal jakt på varg skulle vara möjlig att komma åt genom den föreslagna lagändringen. Det skulle bland annat ge myndigheterna större möjligheter till exempelvis telefonavlyssning.
– Trots att det finns färdiga förslag till formuleringar har Sveriges regering av outgrundlig anledning valt att förhala den här frågan, säger Lasse Gustavsson, generalsekreterare, i WWF:s pressmedelande.
I pressmedelande läggs dessutom till att en av orsakerna till den minskade vargpopulationen i Finland tros vara att den illegala jakten ökade kraftigt när den lagliga jakten tilläts.

Kommentarer

Klicka här för att skriva en kommentar

Din kommentar kommer att granskas innan den visas i listan med kommentarer.

Skriv en kommentar

Dina uppgifter

Dina uppgifter

25. Ulvemysteriet

2010-05-03 15:57

Kolla på denna dokumentär som SVT vägrat att visa i svensk television

http://www.youtube.com/watch?v=wY8zDeChDGI&NR=1

Denna består av 8 delar, bara att klicka sig vidare genom att följa länken ovan.

24. Fri jakt nära bebyggelse och husdjur

2010-05-02 21:18

Calle Seleborg skriver: "Inför fri jakt på björn, varg, järv och lo inom 5km avstånd till djurhållning eller bostäder". Helt rätt Calle. I Estland levde man, före EU-inträdet med många fler vargar än vad vi har i Sverige. Men det var tillåtet att jaga varg året runt och dygnet runt. Vargar som närmade sig husdjur eller mänskliga boningar sköts urskillningslöst. Det var anledningen till att man i princip kunde "leva med" sin vargstam.

23. Daniel

2010-05-02 12:10

Har man svårt att förstå det tysta medhåll tjuvskyttar på varg har så har man helt enkelt inte förstått problematiken med vargen och vad den utsätter lansbygdsbefolkningen för.
Försök sätt dig in i deras ställe och försök förstå vad som pågår
egentligen så kanske även du får upp ögonen ordentligt.
...Jodå dom har min fulla förståelse för vad de håller på med och tyvärr är det det enda sättet i dag att minska stammen där det behövs, därmed dock inte sagt att jag tycker dom gör rätt...

22. Indien har sina heliga kor.

2010-05-02 09:32

Och detta har nog många svenskar med mig haft roligt åt, men nu är vi på väg dit själva med saker som nära nog har status som heliga. Man skall givetvis inte tjuvjaga men när nära nog landsbygdens existent står på spel har jag full förståelse för att denna fullkomligt bisarra vargsituation som uppstått får folk att agera/reagera. Telefonavlyssning javisst, om rikets säkerhet står på spel, men situationen som nu uppstått är inte alls oväntad och att då dessutom ha mage att föreslå telefonavlyssning, finns det ett större löjets skimmer så vill jag gärna få ta del av detta.

21. Ta hand om era egna ungar först!!

2010-05-02 09:30

Jag blir mörkrädd av alla rättshaverister !! tror ni att vi är dumma eller ?? ni som skriver här och vill legalisera tjuvjakt med era argument bör tänka till.. mina ungdommar ska inte läsa dessa sidor punkt slut.

20. Daniel 11:44

2010-05-02 09:29

Problemet är ju att polisen inte kan gå på annat än rykten och möjligen svaga indicier. Skulle du vilja bli avlyssnad av polisen om din ovän t.ex. tipsade polisen om att du langade sprit till minderåriga? Det är också ett brott. Det finns ju trots allt en personlig integritet som vi alla har rätt att hävda.

Men vargkramarsidan (där bl.a. WWF ingår) skyr inga medel och tar inga fångar i sin desperata kamp för detta skadedjur... Tjuvjakt eller ej: Det står utom alla tvivel att vargstammen är större än vad riksdagen har beslutat. Stammen har också ökat med ca 19 % flera år i följd. Att sedan WWF påstår att den minskar är riktigt pinsamt och sådant borde lyftas upp till ytan. Hur mycket pengar har de lurat till sig av svenska folket pga. medvetet förljugna fakta?

19. Lista WWF:s stödföretag !

2010-05-02 09:28

Finns det någon sammanställning på vilka företag som stödjer WWF så man kan undvika skicka pengar i fickorna på dessa demokratins dödgrävare ?

18. trollkaren oz

2010-05-02 09:28

är ni verklingen så dumma så ni tror på dessa reportrar när fan har kriminela stält upp i tv.detta verkar vara ett verk av varg vänner för att kasta skit på jägare å folk på landsbygden.wwf när skall ni börja bette er trovärdigt.tv ta å kolla upp denna film å reportarna före ni visar filmen.detta börjar likna 2010 största media skandal.

17. Konstigt ?

2010-05-02 09:28

Jag kan inte låta bli att undra vad det är för knallkorkar som detta tv gäng har hittat ? Självklart ska ju tv i detta fall anmäla dessa brottslingar och lägga fram alla bevis så dom får sina rättmätiga straff. I annat fall så ska tv anmälas för skyddande av brottsling. Men vad är det för något "hemligt" nätverk som tillåter ett tv-team att filma och göra ett reportage ???? Det är ju som att några bankrånare skulle ta med tv och visa planeringen inför ett rån ???? Det verkar ligga en hund begraven någonstans (kul ordspråk) ? Sedan kan man undra hur länge dessa tjuvar har härjat i skogarna, och hur stor tillväxten på vargstammen hade varit om inte deras predation hade förekommit ?
Kriminalisering av förberedelse för grovt jaktbrott ??? Vilket kanonförslag ! Då kan man anmäla en djävla massa folk för att dom t ex har en gammal björnsax som prydnad på väggen! OBS! 100% ironi. Nej det blir som att man skulle kunna sätta dit en MC förare för att han har ansiktsmask och troligen tänker råna närmsta bank.
Det bästa sättet att stoppa all kriminalitet är nog att anlita detta tv-team och låta dom infiltrera den undre värden och på film dokumentera rubbet. Varför inte något av dom västbärande mc-gängen ? Sedan borde till och med en svensk domstol kunna utfärda en fällande dom. Men det är ju inte säkert. Det blir spännande och se om denna dokumentär verkar realistisk eller arangerad ?

16. Viktigast

2010-05-02 09:26

Att tjuvjakt är ett brott det tror jag att de flesta vet om och att de som utför brottet skall få ett straff. Dock måste det allmännas resurser sättas i relation till brottet. Vilket brott är viktigast att beivra, bilstöld, vargjakt eller våldtäkt?

15. Påminner..

2010-05-02 09:26

...om dom metoder Stasi i före detta Östtyskland använde sig av. Finns det något samband med WWF tro? Människorna betydde ju inte så mycket då heller....

14. Ta bort stödet till WWF

2010-05-02 09:23

Har ni tänkt på att genom att vara med i POSTKODLOTTERIET så ger ni även ert stöd till WWF och deras rovdjurspolitik! Kom ihåg att alltid kontrollera om bidrag ges till bevarandeorgnisationerna innan ni köper något.

13. Ett enklare tips för WWF och BRÅ

2010-05-02 09:23

Inför fri jakt på björn, varg, järv och lo inom 5km avstånd till djurhållning eller bostäder.
Då kommer alla konflikter och jaktbrott (åtminstone till 99%) att garanterat försvinna.

12. Dummare än dumt

2010-05-02 09:22

Det är häpnadsväckande att WWF är så "dumma" och kräver åtgärder baserat på en film som inte ens sänts. Till den skaran hör även de övriga i bevarandesidan liksom miljöpartiets Marie Wetterstrand och miljöminister Andreas Carlgren.

Det finns inte den minsta källkritik hos dessa organisationer eller makthavare. Lyssna på de som bor på landet i stället för de vet vad de pratar om.

11. Anders Runholm

2010-05-02 09:22

Du har missat utvecklingen.
På 1800-talet var vi helt beroende av den inhemska matproduktionen. Då gällde inte SGT. Det var skjut, anmäl och håva in skottpengar. Var du riktigt duktig kunde du få ett omnämnande av Kungl Majt.
Idag ska vår matproduktion gå till värdens näst vanligaste stora rovdjur därför att vi själva kan ju köpa maten från länder där den egna befolkningen inte har råd med den.

10. WWF

2010-05-01 13:42

Jag undrar hur man kann stödja en sådan terroristorganisationer som WWF som tycker att några vargar är viktigare än människorna på lansbyggden

9. Färdigskrivna formuleringar?

2010-05-01 13:41

Och det är naturligtvis wwf som tillhandahållit dessa. Tänk vilket underbart samhälle vi har där extremister förväntar sig att staten ska åtlyda deras minsta lilla vink.
Det är dags att dra fram WWF i dagsljuset och vända ut och in på dom.

8. Vargen är viktigare för WWF än våra ungdomar

2010-05-01 13:35

Man kan visa upp bilder på söta vargungar och Lill och Susie som pussar vargar på Kolmården. Detta får aningslösa människor att donera pengar till WWF. Kom ihåg att idag är WWF i första hand en ekonomisk institution som styrs av penningflödet.
Bilder på svenska ungdomar som mår dåligt genererar bara krav på kraftigare polisingripanden.

7. det låter obra

2010-05-01 13:35

förberdelse grovt jaktbrott,tänk om 2 gästjägare är på väg hem från en jakt och stoppas i utkant av ett vargrevir,vilket helsike de kommer att få att hävda att de varit på gästjakt och inget annat

6. Intressant

2010-05-01 13:34

Är intressant att det blir sådan negativ reaktion då diskussionen om ökade resurser kring brottsutredning av jaktbrott tas upp.
Tycker att det är mycket märkligt att det verkar finnas ett tyst stöd för dessa tjuvjägare. Det är ju faktiskt så att dessa människor visat att de inte borde få ha vapen. Sedan är det faktiskt så att många som jobbar med rovdjursfrågor på länsstyrelsen blir hotade. Och dessa hot kommer troligen från de människor som anser sig ha rätten på sin sid då de åker ut i skogen och tjuvjagar. Personligen ser jag detta som en grov organiserad brottslighet, vilket naturligtvis skall bekämpas. Därför ser jag mycket positivt till att dessa telefionavlyssnas.

5. Prioritet

2010-05-01 10:30

Det är väl viktigt att bekämpa tjuvjakt, men borde man inte i första hand fokusera på våldet i vårt samhälle, den illegala vapenhandeln, narkotikan, våldtäkterna. Eller är vargen viktigare än våra ungdomar?

4. SÄPO-vinklingen igen

2010-05-01 10:30

Man borde sträva efter att minska polariseringen, inte öka den.
Och vad gäller brott borde WWF granska vad man gjort med de stora donationer man tidigare erhållit för att stödja svensk fäbodkultur. Pengar som nu slussas vidare till rovdjursprojekt. Vid senaste revisionen visade det sig att WWFs bokföring var minst sagt bristfällig.

3. WWF tar dumheten till en ny nivå.

2010-05-01 10:30

Först kom tiggarkampanjen i höstas, då de påstådde att såväl lo som varg minskade i Sverige (den senare med en stadig 19%-ig uppgång per år). Nu dessa dumheter.

Nu vill alltså WWF gå händelserna i förväg och instifta lagändringar, initierat av en 30 sekunder lång påannons i Rapport (och Peter Andersson som häpnades över folks reaktioner före de sett hela filmen...)? Eller ser de bara någon slags god timing?
Oavsett: Att legalisera avlyssning av ren misstanke för att man planerar ett jaktbrott är väl ändå en bra bit över gränsen för rättssäkerheten och den personliga integriteten, även för WWF?

Jag kan dra en parallell till Greenpeace-aktionen som ägde rum denna vecka i Stockholm, utanför Vattenfalls huvudkontor. En illegal verksamhet som utestängde oskyldiga tjänstemän ifrån sina arbetsplatser. Ska vi tillåta avlyssning av alla Greenpeacemedlemmar också, så att vi kan förhindra dylika lagbrott i tid nästa gång? Vi kan ju också ta med alla katolska präster i avlyssningsligan. Det har ju funnits många kriminella där genom åren. Och till råga på allt tycks brotten i de fallen vara väldigt systematiska och upprepade.

2. Telefonavlyssna WWF i stället

2010-05-01 10:29

Carter Roberts, årslön 6 miljoner kronor, är vd och styrelsens ordförande för den multinationella påtryckar- och tiggarorganisationen WWF. Om inte förr så framgår det nu tydligt att de på intet sätt drar sig för att gå in och påverka länders politiker och lagstiftning. Det framgår även mycket tydligt att de är anhängare av ekosofi och vill tvinga bort människor från landsbygden i syfte att stora rovdjur skall få bättre utrymme, att detta i Sveriges fall även kommer att medföra att landet infekteras av livsfarliga dvärgbandmaskar, bekommer inte WWF ett dugg. Det borde stå fullständigt klart för varenda svensk att denna antidemokratiska extremiströrelse måste hindras från att påverka våra myndigheter, regering och riksdag. Detta är en uppgift för oss alla men även för SÄPO. Ingen svensk bör på något sätt stödja eller hjälpa dessa ekologister som seglar under något slags "snällhetsflagga": Vi skall rädda naturen och jorden från undergång! Jordens undergång tycks vara politisk gångbar.

1. Självklart

2010-05-01 10:28

Jag anser att detta är givet - bara gör det. Det finns lagar som styr jakt och innehav av vapen i vårt land - se till att de efterlevs. Skjut, gräv och tig hör 1800 -talet till. Har du inte jägarexamen, giltiga licenser och klarat årliga prov...så skall du inte jaga, eller inneha vapen...PUNKT.
Min åsikt, öppen för kommentar, som alltid.

  • Annons Hylte lantmän
  • Annons JRF
  • Annons JRF
  • Annons JRF
  • AnnonsGarmin
  • AnnonsZaim
  • AnnonsPolaris Skandinavia
  • AnnonsFähallen Jakt AB