Alternative content

Alternative content







Jaktfilmer
Jakt & Jägare

     Tipsa oss om nyheter!
     Skriv en insändare











”Upprörande att kommunen nonchaleras”

Nej till vargjakt i Voxnareviret


Anders Ljung 2007-03-02

 Det är upprörande att både invånarna i Voxnabruk och kommunledningen nonchaleras, tycker Hans Degerman, ordförande för Jägarnas Riksförbund i Gävleborg.
 Det är upprörande att både invånarna i Voxnabruk och kommunledningen nonchaleras, tycker Hans Degerman, ordförande för Jägarnas Riksförbund i Gävleborg.
Naturvårdsverket säger nej till vargjakt i Voxnareviret, eftersom det inte går att peka ut den varg som angripit fem jakthundar. Istället är det hundhalsband med pinglor som gäller nästa jaktsäsong. Före löshundsjakt ska det spåras för att se om det finns varg i området, tycker Klas Allander på verket.

– Jag är upprörd och förbannad. Det finns inte ett ord från naturvårdsverket om att invånarna i Voxnabruk måste sitta hemma och lyssna på vargyl. De är med rätt rädda, säger Hans Degerman, ordförande för Jägarnas Riksförbund i Gävleborgs län.
– Det är märkligt att det finns ett ämbetsverk i Stockholm som helt nonchalerar en skyddsjaktsansökan från Ovanåkers kommun, som har ansvar för invånarnas säkerhet, fortsätter Hans Degerman.
Varg har till exempel funnits vid elljusspåret i Voxnabruk och det finns två fall med vargar som jagat ryttare i Edsby-trakten.

”Riksdagen måste träda in”
– Nu måste riksdagsledamöter träda in och stifta nya lagar som gör det möjligt att direkt få skjuta bort vargar som uppehåller sig nära bebyggelse. Den delen i Jägarnas Riksförbunds rovdjurspolicy måste få tillämpas, tillägger han.
Frågan om skyddsjakt har splittrat de regionala myndigheterna. Länsstyrelsen i Gävleborg har tillstyrkt skyddsjakt. Det är svårt att förutse effekterna av att någon i föräldraparet fälls. Därför föreslår länsstyrelsen i Gävleborg i stället att en valp i reviret får fällas. Men länsstyrelsen i Dalarna avstyrkte ansökningen helt.
Förutom kommunen har även jägarorganisationerna och böndernas LRF ansökt om skyddsjakt på två-tre vargar i Voxna-reviret.

Sju vargar i reviret
I reviret finns enligt Naturvårdsverket sju vargar i vinter, fem valpar och föräldraparet. I området har fem jakthundar angripits under jaktsäsongen. Fyra dog.
Viltskadecenter vill att skyddsjakt ska tillåtas efter nästa angrepp på en hund i Voxnareviret om det först gjorts förebyggande åtgärder. Men det var alltså heller inget som Naturvårdsverket tog intryck av.
– Att livskvaliteten för de boende försämras är inget argument för att tillåta en skyddsjakt. Det säger Johan Bodegård, avdelningschef på Naturvårdsverket, till Radio Gävleborg.

Har beviljat sju skyddsjakter på varg

De senaste åren har Naturvårdsverket godkänt ansökningar om skyddsjakt på varg i sju fall.
Det gällde en varg i Väse i Värmland 2002, en i Uppland 2002, ett vargpar i Henvålen, Jämtlands län, en varg i Ringvattnet i Jämtland 2005, de två vargarna i Svartboreviret, Gävleborgs län, en i Bjursås, Dalarnas län samt senast en varg vid Tuorpons sameby, Norrbottens län.

Kommentera     Tipsa en vän     Skriv ut




Kommentarer
5. Oron stiger i Homna! Kenneth Jacobsson, Homna stuteri 2007-03-07
4. Nu har det banne mig gått för långt!! Tyskterrier 2007-03-03
3. Nu handlar det inte ”bara” om våra jakthundar längre Bjärven 2007-03-02
2. Vargvobbler Freddan s 2007-03-02
1. Rovdjur Lars 2007-03-02


Mest kommenterade denna vecka

webvoter-omröstning
Är det rätt att flytta dem finskryska vargtiken en tredje gång?

Ja
Nej
Vet ej

Se resultat


Länkar

Jägarnas Riksförbund - Landsbygdens Jägare

På G Extra

Statligtjaktkort.se

Jägarnas Blogg


Jakttidtabell


Solens Gång


Recept


Jägarmarknaden



Alternative content


Alternative content





Alternative content






Jakt & Jägare
Slottsgatan 21
722 11, Västerås
Telefon: 021-14 78 50
Fax: 021-14 73 50
E-post: jakt.jagare@jrf-lj.org
Ansvarig utgivare: Anders Ljung, utsedd av Jägarnas Riksförbund.
anders.ljung@jrf-lj.org
Dela |
Producerad med Textalk Webnews